×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Retinopatia wcześniaków - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - retinopatia wcześniaków
Znajdź lekarza Okulistyka
Neonatologia
Encyklopedia leków Okulistyka
Neonatologia

Retinopatia wcześniaków jest chorobą polegającą na nieprawidłowym rozwoju naczyń siatkówki oka. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki i ślepoty.

Przyczyny:
Rozwój retinopatii wcześniaków jest ściśle związany z porodem przedwczesnym i wynikającym z niego niedokończonym rozwojem naczyń siatkówki.

Ponadto brak równowagi pomiędzy procesami oksydacyjnymi i antyoksydacyjnymi doprowadza do uszkodzenia naczyń. Dochodzi do niedotlenienia pozbawionych prawidłowego unaczynienia obszarów siatkówki, co w efekcie prowadzi do produkcji czynników wzrostu naczyń.

Czynniki stymulują rozwój proliferacji włóknisto-naczyniowej, która kurcząc się pociąga za sobą siatkówkę powodując jej odwarstwienie. Należy zaznaczyć, że u blisko 90% wcześniaków zmiany ulegają samoistnej regresji, a jedynie u 10% noworodków dochodzi do zaawansowania choroby i odwarstwienia siatkówki.Rozpoznanie:
Z powodu braku wczesnych objawów klinicznych retinopatii wprowadzono profilaktyczne badanie dna oka u wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową przeprowadzane w 4, 8 i 12 tygodniu życia oraz po ukończeniu 1 roku życia.

Postępowanie:
Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Podstawową metodą leczenia jest laseroterapia i krioterapia nieunaczynionych obszarów siatkówki. Natomiast bardziej zaawansowane stadia choroby w których dochodzi do odwarstwienia siatkówki leczymy zabiegowo.