×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przewlekłe zapalenie trzustki - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - przewlekłe zapalenie trzustki
Znajdź lekarza Gastroenterologia
Dietetyka
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Gastroenterologia
Dietetyka
Choroby wewnętrzne

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się postępującym włóknieniem miąższu trzustki doprowadzającym do zniszczenie gruczołu. Wyróżnia się postać wapniejącą oraz zaporową.

Przyczyny:
W większości przypadków choroba rozwija się na na podłożu kamicy żółciowej czy guzów głowy trzustki, które przyczyniają się do utrudnionego odpływu soku trzustkowego z trzustki do dwunastnicy. W wielu przypadkach spotykamy się z przewlekłą niedrożnością przewodów żółciowych będące skutkiem długotrwałego spożywania alkoholu.

Do innych czynników przyczyniających się do usposabiania choroby należą:
- przebyte choroby zakaźne np. świnka, płonica, różne bakteriemie,
- przeprowadzone badania endoskopowe dróg żółciowych i trzustki,
- przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie żołądka (wrzód drążący do trzustki) i dróg żółciowych (zapalenie pęcherzyka żółciowego)
- urazy brzucha (tępe i drążące),
- nawracającym ostrym zapaleniem trzustki.

Objawy:
Do typowych objawów przewlekłego zapalenie trzustki należą: wzdęcia, nudności, odbijanie, dolegliwości bólowe. W zaawansowanej postaci choroby pojawia się cukrzyca, biegunka tłuszczowa i ogólne wyniszczenie spowodowane przez zespół złego wchłaniania (powstaje w wyniku braku enzymów niezbędnych do trawienia).Rozpoznanie:
Rozpoznanie stawia się w oparciu o: objawy, badanie USG brzucha, oznaczanie tłuszczów, chymotrypsyny i elastazy w kale, ocenę krzywej cukrowej, oznaczanie poziomu hormonów (insulina, glukagon), test sekretynowo-pankreozyminowy.

Postępowanie:
Leczenie objawowe opiera się na walce z bólem poprzez stosowanie leków prezciwbólowych (głównie paracetamol i leki spazmolityczne) oraz stosowanie enzymów trzustkowych. W niektórych przypadkach zastosowanie znajduje leczenie chirurgiczne mające na celu odbarczenie przewodu trzustkowego przez zespolenie z jelitem cienkim lub endoskopowe usunięcie złogów trzustkowych.