×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) - objawy, leczenie i badania

Ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą nowotworową wywołaną niekontrolowanym rozrostem niedojrzałych morfologicznie i czynnościowo prekursorów limfocytów B i T.

Epidemiologia:
Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęstszym typem białaczki u dzieci.
Najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 3, a 6 rokiem życia, częściej u chłopców.

Przyczyny:
Przyczyna rozwoju białaczki nie jest znana.

Objawy:
Objawy choroby wynikają z rozrostu klonu białaczkowego w szpiku i wyparcia prawidłowych komórek. W efekcie dochodzi do zmniejszenia wytwarzania erytrocytów, granulocytów i płytek krwi. Choroba może rozwijać się przewlekle lub też może pojawić się nagle, przejawiając się głównie wysoką gorączką, bólami kości i cechami skazy krwotocznej, co może sugerować po prostu zwykłą infekcję.

Pojawia się:

 • niedokrwistość objawiająca się: bladością, osłabieniem, sennością, drażliwością,
 • małopłytkowość będąca przyczyną występowania wybroczyn i podbiegnięć krwawych na skórze, krwawień z błon śluzowych nosa i dziąseł,
 • obniżona liczba granulocytów stanowiąca przyczynę infekcji,
 • stany podgorączkowe lub gorączka.

  Ponadto może dojść do zajęcia narządów pozaszpikowych. Dochodzi wtedy do powiększenia śledziony, wątroby, węzłów chłonnych. Niekiedy pojawiają się bóle kostne.Rozpoznanie:
  Rozpoznanie stawia się na podstawie: objawów klinicznych, morfologii krwi obwodowej, rozmazu krwi, badania szpiku (badanie decydujące o rozpoznaniu), badań immunologicznych (określenie typu białaczki).

  Postępowanie:
  Leczenie opiera się głównie na stosowaniu chemioterapii. U pacjentów nie reagujących na chemioterapię wykonuje się przeszczep szpiku.