×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Niedomykalność zastawki dwudzielnej - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - niedomykalność zastawki dwudzielnej
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Neonatologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Neonatologia

Niedomykalność zastawki dwudzielnej często współistnieje z innymi wadami wrodzonymi. Jest to wada, w której na skutek nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki dochodzi do wstecznego przepływu krwi z lewej komory do lewego przedsionka.

Przyczyny:
Niedomykalność zastawki dwudzielnej może pojawić się w wyniku poszerzenia pierścienia zastawki lub w wyniku nieprawidłowej budowy płatka zastawki. Konsekwencjami niedomykalności zastawki dwudzielnej są: powiększenie lewego przedsionka i lewej komory, rozwój nadciśnienia płucnego i w dalszej kolejności powiększenie prawej komory i prawego przedsionka.

Objawy:
W niewielkiej niedomykalności przebieg jest bezobjawowy. Natomiast w ciężkiej niedomykalności dochodzi do upośledzenia rozwoju fizycznego, duszności, zwiększonej męczliwości.Rozpoznanie:
Podstawową metodą diagnostyczną jest echokardiografia (usg serca). Jest to badanie umożliwiające ocenę anatomiczną serca oraz stopnia zaburzeń hemodynamicznych.

Postępowanie:
Postępowanie uzależnione jest od nasilenia niedomykalności. W niewielkiej niedomykalności leczenie jest objawowe. Przy znacznym przepływie wstecznym konieczna jest chirurgiczna korekcja wady (plastyka zastawki) lub wymiana zastawki na sztuczną.