×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kardiomiopatia przerostowa - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - kardiomiopatia przerostowa
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia

Kardimiopatia przerostowa charakteryzuje się przerostem mięśnia sercowego, który prawie zawsze jest asymetryczny. W większości przypadków proces chorobowy zajmuje przegrodę międzykomorową. Przerost mięśnia sercowego może być obecny zaraz po urodzeniu, ale w większości przypadków staje się on widoczny dopiero w okresie pokwitania, czyli około 12-14 roku życia.

Objawy:
Charakterystyczne objawy kliniczne pojawiają się dopiero w zaawansowanej postaci choroby. Należą do nich: męczliwość, napadowa duszność, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, omdlenia, ograniczona tolerancja wysiłku. W wyniku nadmiernego wysiłku może dojść nawet do nagłego zgonu.Rozpoznanie:
W celu postawienia rozpoznania wykonuje się badanie echokardiograficzne (USG serca). Nieprawidłowości stwierdza się również w badaniu ekg oraz na zdjęciu klatki piersiowej (powiększenie sylwetki serca).

Postępowanie:
W postępowaniu terapeutycznym stosuje się farmakoterapię (beta-blokery, blokery kanału wapniowego, leki moczopędne). U niektórych pacjentów stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu przerośniętego mięśnia przegrody międzykomorowej.