×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choroba Leśniowskiego-Crohna - objawy, leczenie i badania

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych zapaleń jelit.

Przyczyny:
Przyczyny rozwoju choroby nie są znane. W etiopatogenezie bierze się pod uwagę predyspozycje genetyczne sprzyjające procesom autoimmunologicznym.

Objawy:
W przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna często pojawiają się mało swoiste objawy tj.: stany podgorączkowe, brak łaknienia, osłabienie i uczucie wyczerpania, spadek masy ciała oraz bóle brzucha(u 1/3 pacjentów ból lokalizuje się w prawym dole biodrowym, co może być mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego). Do charakterystycznych symptomów należą zmiany okołoodbytnicze (przetoki, ropnie, szczeliny).

Choroba może objąć każdy odcinek przewodu pokarmowego. Często zaczyna się aftami w jamie ustnej. Chorobie Leśniowskiego-Crohna mogą towarzyszyć inne choroby tj.: zapalenie stawów, skóry, oczu.Rozpoznanie:
Chorobę Leśniowskiego-Crohna rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, radiologicznego, endoskopowego i histologiczne.

Postępowanie:
Postępowanie w chorobie Leśniowskiego-Crohna jest wielokierunkowe. Obejmuje leczenie dietetyczne, farmakoterapię (sulfasalazyna, metronidazol, glikokortykosteroidy, azatiopryna, cyklosporyna, metotreksat, 5 ASA) oraz leczenie chirurgiczne w przypadku niedrożności, powstania przetok, ropni i przewężeń.