×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostra biegunka - objawy, leczenie i badania

O ostrej biegunce mówimy gdy dziecko oddaje 3 lub więcej stolców na dobę przy karmieniu sztucznym i 6 lub więcej przy karmieniu piersią. Stolce mają nieprawidłową konsystencję lub gdy pojawi się w stolcu krew, śluz lub ropa a stan ten utrzymuje się nie dłużej niż 10-14 dni.

Epidemiologia:
Ostra biegunka jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u dzieci.

Przyczyny:
W większości przypadków biegunka jest wywoływana przez wirusy- głównie rota wirusy i adenowirusy.

Do innych rzadszych czynników etiologicznych należą; bakterie (Salmonella, Shigella, Campylobacter jejuni, E.coli, Yersinia enterocolitica, Clostridium difficile, Staphylococcus aureus), pasożyty (Giardia lamblia) oraz leki.

Czynniki infekcyjne uszkadzają komórki jelita doprowadzając do upośledzenia wchłaniania glukozy i sodu oraz powodując sekrecję elektrolitów i wody do światła jelita.Objawy:
Oprócz częstego oddawania stolca do charakterystycznych objawów będących powikłaniem biegunki należą; rożnego stopnia odwodnienie (suchość błon śluzowych, wzmożone pragnienie, spadek masy ciała, zmniejszone napięcie skóry), apatia, niepokój.

Inne częste objawy ostrej biegunki u dzieci to gorączka, ból brzucha, wymioty. W przebiegu zakażenia wirusami biegunce często towarzyszą objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Rozpoznanie:
Biegunkę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych. Z badań dodatkowych wykonuje się morfologię krwi obwodowej, gazometrię, ocenia się stężenie elektrolitów we krwi oraz w niektórych przypadkach wykonuje się posiew stolca.

Postępowanie:
Głównym celem leczenia jest uzupełnienie utraty płynów i elektrolitów. W zależności od stopnia odwodnienia dziecka stosuje się nawadnianie doustne w odwodnieniu lekkim oraz nawadnianie dożylne w przypadku ciężkiego odwodnienia. Bardzo istotne znaczenie ma również dieta - w początkowym okresie stosuje się tzw. dietę ścisłą, obejmującą podawanie kleiku ryżowego i ewentualnie suchego pieczywa.

Z czasem dietę stopniowo rozszerza się - u najmłodszych dzieci rozpoczyna się łączenie mleka z kleikiem ryżowym(najpierw przewaga kleiku, stopniowa przewaga mleka), u starszych podaje się zupę marchwiankę czy ryżankę oraz chude, gotowane mięso, np. kurczaka. Antybiotykoterapię stosuje się gdy potwierdzona jest etiologia bakteryjna biegunki.