×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rak krtani - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - rak krtani
Znajdź lekarza Chirurgia onkologiczna
Onkologia kliniczna
Otolaryngologia
Encyklopedia leków Chirurgia onkologiczna
Onkologia kliniczna
Otolaryngologia

Rak krtani (Carcinoma laryngis) jest najczęstszym rakiem okolicy głowy i szyi. W 95% przypadków mamy do czynienia z rakiem płaskonabłonkowym. Ze względu na lokalizację nowotworu wyróżniamy; raki głośni, raki nadgłośniowe oraz raki podgłośniowe.

Epidemiologia:
Występuje dziewięciokrotnie częściej u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na szóstą dekadę życia.

Przyczyny:
Najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby jest palenie tytoniu. Wśród innych potencjalnych przyczyn należy wymienić; spożywanie alkoholu, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, ekspozycję na promieniowanie jonizujące, niedobór witamin A i E oraz żelaza, predyspozycje genetyczne, narażenie na: azbest, pył drzewny, barwniki i pary benzyny.

Objawy:
Objawy raka zależą od stopień zaawansowania nowotworu oraz jego umiejscowienia.
W przypadku raka głośni (stanowi on ponad połowę wszystkich raków krtani) objawy kliniczne związane są głównie z zaburzeniami mowy, pojawia się chrypka, a w końcu bezgłos. Ten typ raka cechuje się powolnym wzrostem oraz późnym dawaniem przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych. Typowe objawy raka okolicy nagłośniowej to: podrażnienie w gardle i uczucie przeszkody w czasie połykania. Rak ten szybka rośnie i szybko daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Rak okolicy pogłośnionej długo nie daje żadnych objawów, wśród których w późniejszym czasie dominuje duszność wysiłkowa. Wspólnym objawem dla wszystkich typów raka jest ból pojawiający się w dużym stopniu zaawansowania choroby.Rozpoznanie:
Raka krtani rozpoznaje się w badaniu histopatologicznym wycinków z guza pobranych podczas laryngoskopii. Aby ocenić stopień zaawansowania klinicznego choroby stosuje się badanie usg, tomografię komputerową oraz prześwietlenie klatki piersiowej.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ZE KAŻDA CHRYPKA TRWAJĄCA PONAD 3 TYGODNIE, ZWŁASZCZA U OSOBY PALĄCEJ PAPIEROSY, STANOWI WSKAZANIE DO BADANIA LARYNGOLOGICZNEGO!

Postępowanie:
We wczesnej fazie choroby leczeniem z wyboru jest radioterapia lub laserowe usunięcie guza. W postaci zaawansowanej dokonuje się usunięcia krtani oraz pooperacyjnej radioterapii lub jednoczesnej radio i chemioterapii.