
Słownik badań lekarskich
Zespół Sjögrena (choroba Mikulicza-Radeckiego)
Podstawowe informacje
- Encyklopedia leków
-
Medycyna rodzinnaOkulistykaOtolaryngologia
Zespół Sjogrena jest chorobą autoimmunologiczną należącą do grupy kolagenoz. Choroba dotyczy głównie ślinianek i gruczołów łzowych.
Epidemiologia: Zespół Sjögrena jest jedną z najczęstszych kolagenoz. Występuje głównie u kobiet.
Przyczyny: Przyczyna nie jest znana. Przypuszcza się, że w rozwoju zespołu Sjogrena może odgrywać infekcja wirusowa (EBV, CMV, HCV i HIV) oraz predyspozycja genetyczna.
Objawy: Do głównych objawów choroby należą:
Rzadziej zostają zaatakowane inne narządy wewnętrzne (płuca, nerki) czy układ ruchuRozpoznanie: Rozpoznanie stawia się w oparciu o badanie histopatologiczne pobranego wycinka z wargi dolnej. Wśród badań laboratoryjnych znaczenie mają; podwyższone OB, podwyższony poziom gammaglobulin, leukopenia oraz obecność przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom nabłonka przewodów wyprowadzających ślinianek.
Postępowanie: postępowanie w leczeniu zespołu Sjogrena ma charakter objawowy. Stosuje się krople nawilżające do oczy, sztuczną ślinę, leki przeciwbólowe. W cięższych postaciach zastosowanie znajdują: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz glikokortykosteroidy. Rokowanie choroby jest zależne od nasilenia objawów.