×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zespół Sjögrena (choroba Mikulicza-Radeckiego) - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zespół sjögrena (choroba mikulicza-radeckiego)
Znajdź lekarza Medycyna rodzinna
Okulistyka
Otolaryngologia
Encyklopedia leków Medycyna rodzinna
Okulistyka
Otolaryngologia

Zespół Sjogrena jest chorobą autoimmunologiczną należącą do grupy kolagenoz. Choroba dotyczy głównie ślinianek i gruczołów łzowych.

Epidemiologia: Zespół Sjögrena jest jedną z najczęstszych kolagenoz. Występuje głównie u kobiet.

Przyczyny: Przyczyna nie jest znana. Przypuszcza się, że w rozwoju zespołu Sjogrena może odgrywać infekcja wirusowa (EBV, CMV, HCV i HIV) oraz predyspozycja genetyczna.

Objawy: Do głównych objawów choroby należą:

  • suchość błon śluzowych jamy ustnej,
  • suche zapalenie rogówki i spojówki,
  • wysychanie oczu.

    Rzadziej zostają zaatakowane inne narządy wewnętrzne (płuca, nerki) czy układ ruchuRozpoznanie: Rozpoznanie stawia się w oparciu o badanie histopatologiczne pobranego wycinka z wargi dolnej. Wśród badań laboratoryjnych znaczenie mają; podwyższone OB, podwyższony poziom gammaglobulin, leukopenia oraz obecność przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom nabłonka przewodów wyprowadzających ślinianek.

    Postępowanie: postępowanie w leczeniu zespołu Sjogrena ma charakter objawowy. Stosuje się krople nawilżające do oczy, sztuczną ślinę, leki przeciwbólowe. W cięższych postaciach zastosowanie znajdują: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz glikokortykosteroidy. Rokowanie choroby jest zależne od nasilenia objawów.