×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kolonoskopia - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - kolonoskopia
Znajdź lekarza Gastroenterologia
Onkologia kliniczna
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Gastroenterologia
Onkologia kliniczna
Choroby wewnętrzne

Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka układu pokarmowego za pomocą przyrządu zwanego kolonoskopem, dzięki której lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego.

Wskazania:

 • podejrzenie raka jelita grubego – zmiana rytmu wypróżnień, biegunka o niejasnej etiologii, krew w stolcu, bóle w okolicy brzucha, guzy w odbytnicy,
 • podejrzenie nieswoistych chorób zapalnych jelita - choroba Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa,
 • inne – usuwanie polipów, ciał obcych, zatamowanie krwawienia.

  Przygotowanie pacjenta:
  Przed badaniem jelito powinno zostać opróżni one. Chory w ciągu 24 godzin przed badaniem powinien spożywać pokarmy w stanie płynnym. Dodatkowo w dniu poprzedzającym kolonoskopię pacjent przyjmuje leki przeczyszczające. Przed badaniem stosuje się także wlewkę doodbytniczą. Z uwagi na znaczny dyskomfort odczuwany przez pacjenta w trakcie badania, podaje się leki sedatywne działające nasennie i uspokajająco lub wprowadza się chorego w stan znieczulenia ogólnego.Przebieg badania:
  Kolonoskop jest giętką rurą wyposażoną w światłowody umożliwiające oświetlenie wnętrza jelita grube oraz kamerę przekazującą obraz na ekran komputera.

  Dodatkowo jest wyposażony w narzędzia pozwalające na pobranie materiały do badania histopatologicznego, usunięcie polipów oraz zatamowanie krwawienia.

  Do kolonoskopii pacjent powinien przyjąć pozycję leżącą na boku. Właściwe badanie należy poprzedzić obejrzeniem okolicy odbytu oraz badaniem per rectum. Następnie badający bardzo delikatnie wprowadza kolonoskop do jelita grubego pacjenta.

  Powikłania:
  Badanie na ogół jest bezpieczne. Rzadko może się zdarzyć przebicie ściany jelita. Niekiedy występuje niewielkie krwawienie, które zwykle ustępuje samoistnie.