×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zwężenie drogi odpływu prawej komory - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zwężenie drogi odpływu prawej komory
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia

Zwężenie drogi odpływu prawej komory to określenie wad zastawki tętnicy płucnej i nieprawidłowości w budowie przyległych odcinków prawej komory i pnia płucnego, które powodują utrudnienie odpływu krwi z prawej komory serca w trakcie jego skurczu. Zwężenie może być zastawkowe, podzastawkowe i nadzastawkowe.

Epidemiologia: zwężenie zastawkowe drogi odpływu z prawej komory występuje u około 8 % chorych z wadami wrodzonymi. Wrodzone zwężenie zastawkowe występuje 4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyny: może być wadą izolowana, towarzyszyć innym nieprawidłowościom budowy serca lub być elementem składowym zespołów genetycznych. Zdarza się jako powikłanie różyczki przebytej w czasie ciąży. Wada ta prowadzi do utrudnionego odpływu krwi z prawej komory serca, zwiększonego ciśnienia skurczowego krwi w tej komorze i co za tym idzie do przerostu jej mięśnia.

Objawy: objawy zgłaszane przez pacjentów to przede wszystkim łatwe męczenie się, ból w klatce piersiowej i duszność. Może dochodzić również do omdleń i utraty przytomności.Rozpoznanie: podstawą rozpoznania jest wynik badania echokardiograficznego. Jednak już badanie przedmiotowe pacjenta dostarcza pewnych informacji sugerujących rozpoznanie, a mianowicie – wysłuchanie szmeru skurczowego, najlepiej słyszalnego w drugim międzyżebrzu. Powstaje on na skutek przeciskania się krwi przez zwężoną drogę odpływu.

Postępowanie diagnostyczne uzupełnia się czasem o wykonanie EKG i RTG klatki piersiowej.

Leczenie: opiera się na leczeniu inwazyjnym. Przeprowadza się zabiegi korygujące występujące wady ujścia, ewentualnie, w niewielkim zwężeniu wykonuje się plastykę balonową zastawki.

Zabieg ten polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika zakończonego balonem do serca pacjenta przez nakłucie w żyle udowej. Po umiejscowieniu balonu w miejscu pierścienia zastawkowego balon jest pompowany. Powoduje to poszerzenie pierścienia zastawkowego.