×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zwężenie zastawki mitralnej - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zwężenie zastawki mitralnej
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia

Zwężenie zastawki mitralnej jest wadą serca polegającą na utrudnionym przepływie krwi między lewym przedsionkiem a lewą komorą.

Epidemiologia: wada ta występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i rozpoznawana jest często u ludzi młodych.

Przyczyny: pomijając rzadkie przypadki wad wrodzonych przebiegających ze zwężeniem zastawki mitralnej, najczęstszą przyczyna zwężenia lewego ujścia żylnego jest gorączka reumatyczna.

Zwężenie to prowadzi do upośledzonego wypełniania lewej komory w trakcie rozkurczu i zwiększonego ciśnienia w lewym przedsionku. To z kolei przenosi się na naczynia płucne uchodzące to tego przedsionka powodując nadciśnienie płucne.

Objawy: występują jako następstwo zwiększenia ciśnienia w lewym przedsionku (migotanie przedsionków) i nadciśnienia płucnego (duszność wysiłkowa, kaszel nocny, krwioplucie). Gdy dochodzi do niewydolności serca powstają obrzęki oraz pojawia się sinica obwodowa z sinawoczerwonymi policzkami.Rozpoznanie: oprócz wywiadu, badania przedmiotowego pacjenta, EKG, zdjęcia RTG klatki piersiowej oceniającego sylwetkę serca, do rozpoznania niezbędne jest przeprowadzenie echokardiografii. Badanie to polega na przyłożeniu głowicy ultrasonograficznej do skóry klatki piersiowej w kilku ustalonych miejscach, w celu uwidocznienia poszczególnych struktur serca i oceny ich czynności.

Leczenie: u chorych z łagodną postacią wady zaleca się leczenie farmakologiczne oraz wizyty kontrolne. W pozostałych przypadkach stosuje się leczenie inwazyjne.

Wykonuje się przezskórną walwuloplastykę mitralną. Zabieg ten polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika zakończonego balonem przez żyłę do serca pacjenta (do prawego przedsionka a następnie przez przegrodę międzyprzedsionkowa do lewego przedsionka). Po umiejscowieniu balonu w miejscu pierścienia zastawkowego jest on pompowany. Powoduje to poszerzenie pierścienia zastawkowego i rozerwanie zrośniętych spoideł.

Stosuje się również operacyjną naprawę zastawki lub jej wymianę.