×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zwężenie zastawki trójdzielnej - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zwężenie zastawki trójdzielnej
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia

Ograniczenie ruchomości płatków zastawki trójdzielnej, prowadzące do jej zwężenia i nieprawidłowego napełniania prawej komory serca.

Epidemiologia: zwężenie zastawki trójdzielnej dające objawy kliniczne występuje rzadko.

Przyczyny: zwężenie zastawki trójdzielnej jest najczęściej powikłaniem choroby reumatycznej. Bardzo rzadko jej przyczyną mogą być również guzy w obrębie prawego przedsionka. Zwężenie to prowadzi do wzrostu ciśnienia w prawym przedsionku i żyłach głównych zbierających krew z krążenia dużego.

Objawy: typowe objawy to postępujące zmęczenie, obrzęki obwodowe, niewielka duszność, brak apetytu. Może pojawić się również niewielka sinica obwodowa. W trakcie badania zauważalne są oprócz obrzęków kończyn dolnych, powiększenie wątroby i wodobrzusze.Rozpoznanie: oprócz zmian w badaniu przedmiotowym w rozpoznaniu pomocne są EKG, RTG klatki piersiowej i echokardiografia. W EKG występują charakterystyczne cechy świadczące o przeciążeniu i powiększeniu przedsionków.

Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem w trakcie którego za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na skórze w odpowiednich miejscach ciała rejestruje się zmiany potencjałów elektrycznych na powierzchni ciała. Potencjały te powstają pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozprzestrzeniającego się w komórkach serca. Odbierane i zapisywane są na papierze w postaci krzywej EKG przez specjalne urządzenie zwane elektrokardiografem.

RTG klatki piersiowej w tym przypadku zobrazuje powiększenie prawego przedsionka. Ostateczne rozpoznanie jednak pozwala postawić dopiero wynik badania echokardiograficznego obrazującego struktury serca i ich czynność.

Leczenie: chorzy z ta wadą wymagają leczenia lekami moczopędnymi i ograniczenia podaży sodu (soli kuchennej). Poza tym przeprowadza się zabiegi operacyjne korygujące kształt i funkcję zastawki lub jej wymiany.