×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zwężenie zastawki aortalnej - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - zwężenie zastawki aortalnej
Znajdź lekarza Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Radiologia i diagnostyka obrazowa
Kardiochirurgia
Kardiologia

Zwężenie zastawki aortalnej to wada serca polegająca na utrudnionym odpływie krwi z serca na obwód organizmu.

Epidemiologia: jest jedną z częstszych wad serca, a ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny: wada ta może być wrodzona lub nabyta, wywołana procesem zwyrodnieniowym lub chorobą reumatyczną. Czynnikami predysponującymi do jej rozwoju są: płeć męska, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, palenie tytoniu, zwiększony poziom cholesterolu we krwi i wiele innych. W

ada ta najczęściej rozwija się powoli przez wiele lat. Prowadzi do wzrostu ciśnienia skurczowego w lewej komorze, co powoduje przerost jej mięśnia. Wskutek większej objętości i zwiększenia napięcia mięśnia dochodzi do jego niewydolności.

Objawy: chorzy z ta wadą odczuwają ból w klatce piersiowej, kołatanie serca (wrażenie nierównej, szybkiej pracy serca), zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Często dochodzi u nich do duszności i omdleń, zwłaszcza w trakcie wysiłku.Rozpoznanie: zebranie dokładnego wywiadu i przeprowadzenie starannego badania daje informacje (duszność, omdlenia, szmer skurczowy) mogące już sugerować właściwe rozpoznanie. Wynik badania echokardiograficznego pozwala zwykle na ostateczne postawienie diagnozy.

Badanie to polega na przyłożeniu głowicy ultrasonograficznej do skóry klatki piersiowej w kilku ustalonych miejscach, w celu uwidocznienia poszczególnych struktur serca i oceny ich czynności. Dodatkowo wykonuje się EKG i RTG klatki piersiowej.

Leczenie: leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego wymiany zastawki. U chorych nie kwalifikujących się do leczenia zabiegowego można stosować leki, pozwalające zmniejszyć objawy chorobowe.