Słownik badań lekarskich

Przewlekła niewydolność żylna

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Chirurgia naczyniowa
Kardiologia
Angiologia

Przewlekła niewydolność żylna jest to występowanie objawów zastoju żylnego wynikających z wstecznego przepływu krwi w naczyniach żylnych bądź ze zwężenia lub niedrożności żył.

Epidemiologia: jest to bardzo częsty problem, na który skarżą się częściej kobiety.

Przyczyny: przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest nadciśnienie żylne pojawiające się przy ucisku na żyły, zwężeniu żył w wyniku zakrzepicy, braku lub zniszczeniu zastawek żylnych, zapobiegających cofaniu się krwi. Prowadzi to do zastoju krwi żylnej.

Pod wpływem przeciążenia objętościowego i ciśnieniowego dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń i powstawania obrzęku. Dochodzi do aktywacji procesów zapalnych, włóknienia skóry i tkanki podskórnej.

Objawy: w początkowym okresie choroby mogą występować uczucie ciężkości nóg, poszerzenie żył powierzchownych, kurcze mięśni, zespół „niespokojnych nóg”. W miarę rozwoju choroby pojawia się ból narastający w ciągu dnia, obrzęki, rdzawobrązowe przebarwienia skóry i jej zanik, a także owrzodzenia żylne.Rozpoznanie: ustala się na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, objawów przedmiotowych i badań obrazowych układu żylnego kończyny dolnej.

Najczęściej wykonuje się rutynowo badanie USG z kolorowym Dopplerem, co uwidacznia stan naczyń pod względem ich budowy i wydolności. W dalszej diagnostyce wykorzystuje się też inne techniki oceny (głównie oparte na radiologii i pomiarach ciśnienia).

Leczenie: podstawą dobrego leczenia jest zmiana stylu życia. Należy unikać długiego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym lub założonymi jedna na drugą. Chorzy powinni regularnie zażywać ruchu. Można stosować leczenie uciskowe (opaski, pończochy) zapobiegające zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych.

Leczenie farmakologiczne może poprawiać jakość życia, ale nie chroni przed rozwojem zaawansowanych zmian w przewlekłej niewydolności żylnej. W przypadku występowania owrzodzeń żylnych należy oczyścić je z martwej tkanki i zwalczać zakażenia przez stosowanie opatrunków, środków antyseptycznych i antybiotykoterapii.

Leczenie inwazyjne przewlekłej niewydolności żylnej obejmuje wstrzykiwanie środka powodującego zarastanie żylaków, usuwanie żylaków lub chirurgię plastyczną zastawek żylnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij