×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - ostre niedokrwienie kończyn dolnych
Znajdź lekarza Chirurgia naczyniowa
Kardiologia
Angiologia
Encyklopedia leków Chirurgia naczyniowa
Kardiologia
Angiologia

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych to nagła utrata dopływu krwi, przebiegająca z silnymi objawami bólowymi. Stan ten jest obarczony zagrożeniem utraty kończyny objętej niedokrwieniem.

Epidemiologia: jest to najczęstsza przyczyna przypadków nagłych na oddziałach naczyniowych.

Przyczyny: najczęstszą przyczyną są zatory, głównie powstające w sercu. Materiałem zatorowym jest skrzeplina, ewentualnie są to kryształy cholesterolu, fragmenty tkanki nowotworowej. Poza tym wśród przyczyn ostrego niedokrwienia kończyn dolnych należy wymienić zakrzepicę, będącą powikłaniem miażdżycowego zwężenia tętnicy, oraz uraz lub rozwarstwienie naczynia.

Objawy: na zespół objawów składa się przede wszystkim silny ból i brak tętna na tętnicach poniżej przeszkody uniemożliwiającej dopływ krwi. Stopniowo dołączają się bladość i zaburzenia czucia. Dłużej trwające niedokrwienie prowadzi do obumarcia tkanek, czyli martwicy. Objawy zatoru pojawiają się znacznie szybciej, niż to ma miejsce w przypadku zakrzepicy.

Rozpoznanie: powinno być postawione jak najszybciej już na podstawie badania klinicznego. USG wykazuje brak przepływu w tętnicach kończyny, a arteriografia uwidacznia miejsce zamknięcia naczynia.Leczenie: w ostrym niedokrwieniu kończyn należy wykonać zabiegi wewnątrznaczyniowe. Polegają one na usunięciu skrzepliny. Zabieg powinno się wykonać w czasie do 8 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. W niektórych przypadkach najpierw stosuje się leczenie zachowawcze polegające na podaniu dożylnym leków rozpuszczających skrzeplinę. W sytuacji, gdy zagrożone jest życie pacjenta i nie ma innego wyjścia konieczna jest amputacja kończyny.