
Słownik badań lekarskich
Ostre niedokrwienie jelit
Podstawowe informacje
- Encyklopedia leków
-
KardiologiaAngiologia
Do ostrego niedokrwienia jelit dochodzi w wyniku nagłego ograniczenia drożności tętnic krezkowych i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia jelitowe. Zagraża to żywotności całego jelita lub jego części.
Epidemiologia: wśród pacjentów trafiających do szpitala z powodu „ostrego brzucha”, czyli zapalenia otrzewnej, ok. 1% stanowią chorzy z ostrym niedokrwieniem jelit. Stan ten spotykany jest częściej u mężczyzn, a ryzyko rośnie z wiekiem.
Przyczyny: przyczyną wystąpienia niedokrwienia są zatory i zakrzepy w obrębie naczyń krezkowych.
Objawy: chory z niedokrwieniem jelit skarży się przede wszystkim na silny ból brzucha i biegunkę w początkowym okresie, co jest związane ze wzmożoną pracą jelit. Luźne stolce najczęściej zawierają domieszkę krwi. Dołączają się wymioty, a w chwili, gdy niedokrwienie spowoduje martwicę ściany jelita, dochodzi do uszkodzenia jego ciągłości i przedostawania się treści pokarmowej do jamy otrzewnej. W ten sposób dochodzi do zapalenia otrzewnej.
Rozpoznanie: oprócz zebrania wywiadu z pacjentem i przeprowadzenia badania konieczne jest wykonanie badań obrazujących naczynia trzewne. Metodą z wyboru jest arteriografia, będąca badaniem rentgenowskim uwidaczniającym naczynia. Wykonuje się ją po podaniu do badanego naczynia środka kontrastowego (widocznego w promieniach rentgenowskich).Leczenie: w przypadku ostrego niedokrwienia jelit konieczne jest leczenie operacyjne. Gdy przyczyną choroby jest zator należy wykonać embolektomię, czyli jego usunięcie. Z kolei gdy doszło do zakrzepicy tętnic, należy wykonać zespolenie omijające niedokrwiony fragment. Gdy wskutek braku dopływu krwi doszło do martwicy fragmentów jelita należy je usunąć.