Słownik badań lekarskich

Ostre niedokrwienie jelit

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Kardiologia
Angiologia

Do ostrego niedokrwienia jelit dochodzi w wyniku nagłego ograniczenia drożności tętnic krezkowych i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia jelitowe. Zagraża to żywotności całego jelita lub jego części.

Epidemiologia: wśród pacjentów trafiających do szpitala z powodu „ostrego brzucha”, czyli zapalenia otrzewnej, ok. 1% stanowią chorzy z ostrym niedokrwieniem jelit. Stan ten spotykany jest częściej u mężczyzn, a ryzyko rośnie z wiekiem.

Przyczyny: przyczyną wystąpienia niedokrwienia są zatory i zakrzepy w obrębie naczyń krezkowych.

Objawy: chory z niedokrwieniem jelit skarży się przede wszystkim na silny ból brzucha i biegunkę w początkowym okresie, co jest związane ze wzmożoną pracą jelit. Luźne stolce najczęściej zawierają domieszkę krwi. Dołączają się wymioty, a w chwili, gdy niedokrwienie spowoduje martwicę ściany jelita, dochodzi do uszkodzenia jego ciągłości i przedostawania się treści pokarmowej do jamy otrzewnej. W ten sposób dochodzi do zapalenia otrzewnej.

Rozpoznanie: oprócz zebrania wywiadu z pacjentem i przeprowadzenia badania konieczne jest wykonanie badań obrazujących naczynia trzewne. Metodą z wyboru jest arteriografia, będąca badaniem rentgenowskim uwidaczniającym naczynia. Wykonuje się ją po podaniu do badanego naczynia środka kontrastowego (widocznego w promieniach rentgenowskich).Leczenie: w przypadku ostrego niedokrwienia jelit konieczne jest leczenie operacyjne. Gdy przyczyną choroby jest zator należy wykonać embolektomię, czyli jego usunięcie. Z kolei gdy doszło do zakrzepicy tętnic, należy wykonać zespolenie omijające niedokrwiony fragment. Gdy wskutek braku dopływu krwi doszło do martwicy fragmentów jelita należy je usunąć.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij