Słownik badań lekarskich

Gorączka reumatyczna

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Medycyna rodzinna
Mikrobiologia lekarska
Pediatria
Immunologia kliniczna
Kardiologia
Diagnostyka laboratoryjna

Gorączka reumatyczna jest chorobą zaliczaną do układowych chorób tkanki łącznej. Polega na rozwoju procesu zapalnego na tle immunologicznym, będącego odpowiedzią na zakażenie bakterią – paciorkowcem hemolizującym.

Epidemiologia: częstość występowania tej choroby wyraźnie zmniejszyła się w ostatnich latach, ale nadal pozostaje główną przyczyną występowania wad nabytych serca. Najwięcej przypadków notuje się u dzieci i młodzieży oraz wiosną.

Przyczyny: gorączka reumatyczna jest chorobą układową tkanki łącznej, która rozwija się na tle powikłań nieleczonego antybiotykami paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków. W jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na zakażenie paciorkowcem, który w swej budowie posiada podobne elementy do występujących w tkance ludzkiego serca.

Przeciwciała wytwarzane przez organizm przeciwko bakterii w celu zwalczenia zakażenia, mogą tym sposobem uszkadzać również komórki mięśniowe serca.

Objawy: objawami paciorkowcowego zapalenia gardła są: gorączka, ból gardła i głowy. Objawy gorączki reumatycznej pojawiają się najczęściej po 3 tygodniach od ustąpienia przeziębienia. Najczęściej występuje asymetryczne zapalenie dużych stawów z towarzyszącym bólem, silnym obrzękiem, zaczerwienieniem skóry, nie powodujące jednak trwałych uszkodzeń stawów.

Kolejnym objawem jest zapalenie serca, mogące doprowadzić do jego niewydolności. U 5-20 % chorych występuje pląsawica pod postacią mimowolnych ruchów głównie twarzy i kończyn. Na tułowiu i bliższych częściach kończyn może wystąpić rumień, a na powierzchniach wyprostnych stawów niebolesne guzki podskórne Meyneta. Prawie zawsze obecne są cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych.Rozpoznanie: rozpoznanie gorączki reumatycznej opiera się na objawach klinicznych i zaburzeniach w badaniach dodatkowych. Najczęściej w ostatnich tygodniach występowało przeziębienie. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się przyspieszony opad krwinek czerwonych (OB) i zwiększone wartości białka C-reaktywnego (CRP).

Najczęściej stwierdza się znacznie zwiększone wartości enzymów uwalnianych przez paciorkowce (ASO). Dodatkowo pojawiają się mało charakterystyczne zaburzenia w EKG.

Leczenie: każdy chory z podejrzeniem gorączki reumatycznej powinien trafić do szpitala. Wskazane jest leżenie w łóżku, co powoduje zmniejszenie bólu i obrzęku stawów. W celu wyeliminowania bakterii stosuje się antybiotyki np. penicylinę przez co najmniej 10 dni. Aby zmniejszyć stan zapalny zaleca się stosowanie salicylanów lub glikokortykosteroidów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij