Słownik badań lekarskich

Choroba Buergera

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Kardiochirurgia
Kardiologia

Jest to choroba zapalna, zakrzepowo-zarostowa małych i średnich tętnic oraz żył kończyn o nieznanej etiologii, która zwykle przebiega z okresami zaostrzeń i wycofania się objawów.

Epidemiologia: choroba dotyczy głównie mężczyzn między 20 a 25 rokiem życia, palących tytoń (stanowią ok. 90% wszystkich przypadków).

Przyczyny: etiologia choroby nie jest do końca poznana. Hipotezy sugerują istnienie przewlekłego procesu zapalnego, a także zjawiska autoimmunologicznego. Pewną rolę mogą też odgrywać predyspozycje genetyczne. Za główny czynnik sprawczy przyjmuje się jednak wpływ tytoniu.

Objawy: w przebiegu choroby dochodzi do zwężenia, a następnie całkowitego zamknięcia światła mniejszych tętnic, głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych. Zmiany obejmują także nerwy i żyły. Chorzy skarżą się na wysiłkowe bóle kończyn, które w miarę rozwoju procesu pojawiają się także w spoczynku. W postaci zaawansowanej pojawiają się ogniska martwicy i owrzodzenia.Rozpoznanie: rozpoznanie opiera się na charakterystycznym wywiadzie (palenie tytoniu), wieku pacjenta, objawach (niedokrwienie dystalnych odcinków kończyn, owrzodzenia, ból spowodowany zajęciem nerwów, braku wyczuwanego tętna) oraz wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach. Pomocnym badaniem jest angiografia (badanie rentgenowskie po podaniu kontrastu – preparatu widocznego w promieniach rentgenowskich), służąca zobrazowaniu naczyń krwionośnych.

Badanie to obrazuje dystalne zamknięcia naczyń tętniczych z charakterystycznymi naczyniami krążenia obocznego o spiralnym kształcie. Czasem wykonuje się także badanie histopatologiczne fragmentów zmienionych zapalnie żył.

Leczenie: podstawą leczenia jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu, a także ochrona kończyn przed urazami, wczesne leczenie owrzodzeń, unikanie zimna, ucisku i leków obkurczających naczynia. Stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki oraz preparaty wpływające na poszerzenie naczyń.

Ostatecznym rozwiązaniem, w przypadku powstania rozległej martwicy, jest amputacja dystalnych odcinków kończyn.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij