×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choroba Buergera - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - choroba buergera
Znajdź lekarza Kardiochirurgia
Kardiologia
Encyklopedia leków Kardiochirurgia
Kardiologia

Jest to choroba zapalna, zakrzepowo-zarostowa małych i średnich tętnic oraz żył kończyn o nieznanej etiologii, która zwykle przebiega z okresami zaostrzeń i wycofania się objawów.

Epidemiologia: choroba dotyczy głównie mężczyzn między 20 a 25 rokiem życia, palących tytoń (stanowią ok. 90% wszystkich przypadków).

Przyczyny: etiologia choroby nie jest do końca poznana. Hipotezy sugerują istnienie przewlekłego procesu zapalnego, a także zjawiska autoimmunologicznego. Pewną rolę mogą też odgrywać predyspozycje genetyczne. Za główny czynnik sprawczy przyjmuje się jednak wpływ tytoniu.

Objawy: w przebiegu choroby dochodzi do zwężenia, a następnie całkowitego zamknięcia światła mniejszych tętnic, głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych. Zmiany obejmują także nerwy i żyły. Chorzy skarżą się na wysiłkowe bóle kończyn, które w miarę rozwoju procesu pojawiają się także w spoczynku. W postaci zaawansowanej pojawiają się ogniska martwicy i owrzodzenia.Rozpoznanie: rozpoznanie opiera się na charakterystycznym wywiadzie (palenie tytoniu), wieku pacjenta, objawach (niedokrwienie dystalnych odcinków kończyn, owrzodzenia, ból spowodowany zajęciem nerwów, braku wyczuwanego tętna) oraz wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach. Pomocnym badaniem jest angiografia (badanie rentgenowskie po podaniu kontrastu – preparatu widocznego w promieniach rentgenowskich), służąca zobrazowaniu naczyń krwionośnych.

Badanie to obrazuje dystalne zamknięcia naczyń tętniczych z charakterystycznymi naczyniami krążenia obocznego o spiralnym kształcie. Czasem wykonuje się także badanie histopatologiczne fragmentów zmienionych zapalnie żył.

Leczenie: podstawą leczenia jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu, a także ochrona kończyn przed urazami, wczesne leczenie owrzodzeń, unikanie zimna, ucisku i leków obkurczających naczynia. Stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki oraz preparaty wpływające na poszerzenie naczyń.

Ostatecznym rozwiązaniem, w przypadku powstania rozległej martwicy, jest amputacja dystalnych odcinków kończyn.