×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Borelioza, choroba z Lyme - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - borelioza, choroba z lyme
Znajdź lekarza Choroby zakaźne i pasożytnicze
Medycyna rodzinna
Medycyna tropikalna
Encyklopedia leków Choroby zakaźne i pasożytnicze
Medycyna rodzinna
Medycyna tropikalna

Borelioza (łac. borreliosis) – jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze na wiele narządów naszego organizmu.


Choroba przebiega w 3 stadiach:

etap 1 - wczesna infekcja, rozwija się od 2-3 miesiące od momentu ukłucia kleszcza, w postaci ograniczonych zmian skórnych typu rumienia przewlekłego wędrującego (rozchodzącego się obwodowo).

etap 2 - uogólnienia infekcji, w tym czasie dochodzi do dalszego rozwoju zmian skórnych oraz wystąpienia ostrych zmian zapalnych narządów wewnętrznych z zajęciem stawów oraz układu nerwowego.

etap 3 - przewlekła infekcja - okres powyżej l roku, w tym okresie występują zmiany skórne w postaci przewlekłego zanikowego zapalenia skóry dalszych części kończyn (skóra staje się cieńsza, sucha, pomarszczona i przezroczysta) oraz postępujące zmiany zapalne stawów, mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.


Objawy: do najczęstszych należą bóle głowy, rozdrażnienie oraz światłowstręt, bóle stawów i mięśni.

Do objawów przedmiotowych zaliczamy:

- rumień wędrujący – pierścieniowaty kształt na powierzchni skóry z przejaśnieniem z wyraźnym odgraniczeniem środka od otoczenia,
- zanikowe zapalenie skóry,
- zapalenie stawów i mięśni,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie nerwów,
- przewlekłe zapalenie mózgu,
- zapalenie mięśnia sercowego, objawiające się rozwojem arytmii i bloków przedsionkowo-komorowych.Rozpoznanie: diagnoza boreliozy opiera się na wystąpieniu przynajmniej jednego z powyższych objawów przedmiotowych oraz dodatnim wyniku badania serologicznego (obecność w surowicy swoistych przeciwciał IgM).

Leczenie: podstawowym sposobem terapii zakażenia krętkami Borrelia jest stosowanie antybiotyków. Dodatkowo stosuje się środki przeciwbólowe.

Zapobieganie:
W zapobieganiu zakażeniu boreliozą ważne jest osłanianie ciała, szczególnie w czasie przebywania w obszarach zalesionych oraz używanie repellentów - środków, odstraszające kłująco - ssące owady. Pamiętajmy, by zawsze po powrocie z leśnych wędrówek starannie obejrzeć skórę naszego ciała. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy niezwłocznie go usunąć w całości.