Słownik badań lekarskich

Helicobacter pylori – przeciwciała IgG

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Gastroenterologia
Diagnostyka laboratoryjna
Choroby wewnętrzne

Badanie jest wykonywane w celu ustalenia czy pacjent jest lub był w przeszłości zakażony bakterią Helicobacter pylori. Wykonuje się je najczęściej w przypadku występowania bólów żołądkowo-jelitowych oraz objawów owrzodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy.

Narząd: żołądek

Norma: ujemny wynik badania, tzn. brak obecności przeciwciał, antygenu lub ujemny wynik testu oddechowego

W celu stwierdzenia zakażenia stosuje się diagnostykę nieinwazyjną i inwazyjną:

Metody nieinwazyjne:
Do wykonania testu wykorzystywane są różne próbki. Może to być próbka kału w celu zbadania, czy znajdują się w niej antygeny Helicobacter pylori lub próbka krwi żylnej w celu wykrycia przeciwciał. W przypadku testów krwi obwodowej obecność przeciwciał potwierdza jedynie kontakt z bakterią - nie wskazuje na aktualne zakażenie. Poziom przeciwciał IgG, po eradykacji bakterii z żołądka w sposób istotny zmniejsza się dopiero po 6 miesiącach, ale niewielkie miano przeciwciał utrzymuje się zazwyczaj do końca życia. Aktualne zakażenie można określić przez stosowanie testów ilościowych.Test oddechowy: badany spożywa posiłek zawierający mocznik znakowany izotopem węgla C13. Jeżeli w żołądku znajduje się Helicobacter pylori, to mocznik jest rozkładany w reakcji chemicznej pobudzanej przez ureazę - enzym produkowany przez bakterię. Produkty tej reakcji można wykryć w próbkach wydychanego powietrza, które pobiera się kilka razy po spożyciu znakowanego posiłku.

Dodatni wynik badania, tzn. obecność przeciwciał, antygenu lub testu oddechowego, oznacza, że pacjent jest zakażony bakterią Helicobacter pylori.

Metody inwazyjne:
metodą bardziej inwazyjną jest endoskopia. W tym badaniu pacjentowi do górnego odcinka przewodu pokarmowego wprowadza się endoskop, za pomocą którego pobiera się wycinek błony śluzowej żołądka. Materiał może służyć do badania wykrywającego obecność bakterii na podstawie obecności ureazy - enzymu katalizującego rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla. Amoniak neutralizuje kwas solny, obecny w soku żołądkowym, w bezpośrednim otoczeniu bakterii, co ma podstawowe znaczenie dla przeżycia H. pylori.
Patolog w preparatach mikroskopowych z pobranego materiału może wykryć obecność bakterii i zmiany patologiczne w obrębie pobranej tkanki (obecność nacieku zapalnego oraz zmiany morfologiczne błony śluzowej).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij