×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Narząd spiralny - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - narząd spiralny
Znajdź lekarza Neurologia
Otolaryngologia
Encyklopedia leków Neurologia
Otolaryngologia

Narząd spiralny (organum spirale) – właściwy narząd słuchu położony wzdłuż przewodu słuchowego zlokalizowanego w uchu wewnętrznym.

Przekształca energię mechaniczną powstałą w następstwie drgań fal akustycznych w potencjały czynnościowe (energia elektryczna) we włóknach nerwowych części ślimakowej nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Narząd spiralny zbudowany jest z dwóch rodzajów komórek – komórki zmysłowe rzęsate oraz komórki tworzące zrąb.

Komórki zmysłowe dzielimy z kolei na:

- komórki rzęsate zewnętrzne, których jest od 15 000 do 20 000 ułożonych w trzy rzędy. Są bardziej odporne na substancje toksyczne, a także dźwięki o wysokim natężeniu. Zakłada się także ich większą pobudliwość, dlatego są w stanie reagować na nieznaczne różnice w dźwiękach docierających do ucha,

- komórki rzęsate wewnętrzne występujące w liczbie 3500. Ułożone są w 2 rzędy. Odpowiadają za różnicowanie częstotliwości fali akustycznej.

Zrąb narządu spiralnego utworzony jest z komórek falangowych, granicznych, podporowych oraz filarowych. Ich funkcją jest utrzymanie komórek zmysłowych we właściwym położeniu.