×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mięsień piersiowy większy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - mięsień piersiowy większy
Znajdź lekarza Rehabilitacja medyczna
Chirurgia klatki piersiowej
Medycyna sportowa
Encyklopedia leków Rehabilitacja medyczna
Chirurgia klatki piersiowej
Medycyna sportowa

Mięsień piersiowy większy - jest przyczepiony do mostka, obojczyka i chrząstki żeber. Składa się z trzech części, które mogą działać antagonistycznie w stosunku do siebie.Jest przyczepiony do mostka, obojczyka i chrząstki żeber. Składają się na niego trzy części: część obojczykowa, część mostkowa i część brzuszna. Części te mogą działać w stosunku do siebie antagonistycznie. Część obojczykowa przywodzi ramię i ustala głowę kości ramiennej w stawie. Natomiast część mostkowa przywodzi ramię. Mięsień piersiowy większy należy do mięśni klatki piersiowej.

Mięsień piersiowy większy (musculus pectoralis major) jest najbardziej powierzchownym mięśniem klatki piersiowej. Jest to najsilniejszy mięsień, który opuszcza i przywodzi ramię. Ma on w przybliżeniu trójkątny kształt. Składa się z trzech części:
- obojczykowej (pars clavicularis) – rozpoczynającej się na obojczyku;
- mostkowo-żebrowej (pars sternocostalis) – rozpoczynającej się na przedniej powierzchni mostka oraz chrząstek żebrowych II-VI;
- brzusznej (pars abdominalis) zaczynającej się na blaszce przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha.
Cały mięsień kończy się na grzebieniu guzka większego kości ramiennej.

Mięsień piersiowy większy jest najsilniejszym mięśniem, który opuszcza i przywodzi ramię. Pociąga on także łopatkę do przodu, przyciąga ramię przyśrodkowo i do przodu, opuszcza podniesione ramię oraz obraca je do wewnątrz. Przy ustalonych ramionach obydwa mięśnie piersiowe większe są dodatkowymi mięśniami oddechowymi, wspomagającymi wdech.