×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - przepuklina pachwinowa
Znajdź lekarza Chirurgia dziecięca
Chirurgia ogólna
Encyklopedia leków Chirurgia dziecięca
Chirurgia ogólna

Przepuklina pachwinowa (łac. hernia inguinalis) – umiejscowiona jest w okolicach pachwiny. Powstaje poprzez tworzenie się uchyłka otrzewnej i jego wypuklenie poza powłoki jamy brzusznej przez wrodzone lub nabyte otwory w ścianie jamy brzusznej. Otwory te nie są widoczne na zewnątrz. Sytuacja taka stwarza możliwość stałego bądź okresowego przemieszczania się narządów jamy brzusznej poza miejsce ich prawidłowej lokalizacji. Wyróżniamy dwa typy przepuklin pachwinowych:

- przepuklina pachwinowa skośna (łac. hernia inguinalis obliqua) - rozpoczyna się w pierścieniu głębokim (otworze w powięzi poprzecznej), biegnie przez cały kanał pachwinowy (stanowiący przebicie poprzez ścianę brzucha) w stronę worka mosznowego. Worek tej przepukliny biegnie w obrębie powrózka nasiennego. Ujście z kolei, znajduje się pod skórą w okolicach moszny w tzw. pierścieniu powierzchownym (trójkątny otwór w rozcięgnie mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha).

- przepuklina pachwinowa prosta (łac. hernia inguinalis directa) - nie przechodzi ona przez kanał pachwinowy, lecz wiedzie bezpośrednio z jamy brzusznej do pierścienia pachwinowego zewnętrznego przez otwór w tylnej ścianie brzucha , na skutek osłabienia mięśni i powięzi podbrzusza. Jej ujście znajduje się również w okolicy moszny.