Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Układ limfatyczny

Układ limfatyczny (łac. systema lymphaticum) – układ naczyń i przewodów, którymi płynie limfa powstająca z przefiltrowanego przez ściany naczyń krwionośnych osocza.

Układ naczyń chłonnych połączony jest z układem krążenia krwi w tzw. kącie żylnym lewym (łac. angulus venosus) - połączeniu żyły podobojczykowej lewej z żyłą szyjną wewnętrzną lewą. Do układu chłonnego zaliczamy: naczynia chłonne włosowate, odprowadzające naczynia zbiorcze, pnie chłonne oraz węzły chłonne.

Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest obrona przed zakażeniami oraz cyrkulacja płynów ustrojowych. Drogą naczyń chłonnych przemieszczają się komórki układu odpornościowego organizmu człowieka takie jak makrofagi i limfocyty, które odpowiadają za rozpoznanie i niszczenie obcych antygenów wnikających do organizmu.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi