×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trąbka słuchowa, trąbka Eustachiusza - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - trąbka słuchowa, trąbka eustachiusza
Znajdź lekarza Medycyna rodzinna
Audiologia i foniatria
Otolaryngologia
Encyklopedia leków Medycyna rodzinna
Audiologia i foniatria
Otolaryngologia

Trąbka słuchowa (tuba auditiva) - trąbka Eustachiusza, jest to chrzęstno-kostny przewód długości 3 - 4 cm, należący do ucha środkowego. Jej ściana utworzona jest w części przyśrodkowej przez kość, a w części bocznej przez chrząstkę. Jest wysłana błoną śluzową pokrytą nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym migawkowym, miejscami nabłonkiem wielowarstwowym.

Łączy jamę bębenkową z częścią nosową gardła. Rozpoczyna się ujściem bębenkowym trąbki słuchowej położonym na przedniej ścianie jamy bębenkowej. Ujście gardłowe, otoczone wałem trąbkowym, mieści się na tylnej ścianie części nosowej gardła. Trąbka biegnie od tyłu i boku do przodu i przyśrodkowo.

Ujście bębenkowe, mające kostne ściany, jest stale otwarte. Ujście gardłowe otwiera się w czasie połykania, ziewania, żucia, mówienia przy udziale mięśni podniebienia miękkiego: napinacza i dźwigacza podniebienia miękkiego. Dochodzi wtedy do wymiany powietrza w jamie bębenkowej i wyrównywania się ciśnień pomiędzy jamą bębenkową, a środowiskiem zewnętrznym. Wyrównanie ciśnień pozwala na prawidłowe działanie aparatu przewodzącego dźwięk.