×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Narząd łzowy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - narząd łzowy
Znajdź lekarza Okulistyka
Alergologia
Encyklopedia leków Okulistyka
Alergologia

Narząd łzowy (apparatus lacrimalis) - składa się z gruczołu łzowego, kanalików łzowych, woreczka łzowego i przewodu nosowo-łzowego.

Gruczoł łzowy (glandula lacrimalis) – położony w górno-bocznej części oczodołu; zbudowany z części oczodołowej i powiekowej, wyglądem przypominając migdał. Część oczodołowa leży w tzw. dole gruczołu łzowego. Część powiekowa przylega do bocznego kąta oka. Pod względem histologicznym gruczoł łzowy zalicza się do tzw. złożonych gruczołów cewkowych, których przewody zbudowane są z dwuwarstwowego nabłonka walcowatego.

Kanaliki łzowe (canaliculi lacrimales) – są początkowym fragmentem drogi łzowej rozpoczynającym się punktami łzowymi położonymi w przyśrodkowym kącie oka. Człowiek posiada cztery kanaliki łzowe, po dwa na każdą gałkę oczną. Początkowo biegną pionowo, następnie w kierunku nosa i uchodzą do bocznej powierzchni woreczka łzowego położonego w przyśrodkowej ścianie oczodołu.

Woreczek łzowy (saccus lacrimalis) – znajdujący się w przyśrodkowej ścianie oczodołu zbiornik na łzy zbudowany z nabłonka dwuwarstwowego walcowatego.

Przewód nosowo-łzowy (ductus nasolacrimalis) - przewód o długości około 1,5 cm wypełniający kostny kanał nosowo-łzowy łączący woreczek łzowy z przewodem nosowym dolnym. Jego ściana zbudowana jest z nabłonka dwuwarstwowego walcowatego. Przebieg przewodu nosowo-łzowego wyznacza linia łącząca kąt wewnętrzny oka z pierwszym górnym zębem trzonowym.