Słownik badań lekarskich

Skurcz mięśnia

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Neurologia
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Rehabilitacja medyczna

Skurcz mięśnia - zmiana długości (skrócenie włókienek kurczliwych) lub napięcia mięśnia, pod wpływem impulsów z ośrodków nerwowych.

Udział w skurczu mięśnia biorą białka kurczliwe mięśni: aktyna i miozyna. Do skurczu dochodzi w wyniku pobudzenia mięśnia przez impulsy nerwowe. Impulsy te docierają do mięśni za pośrednictwem drogi nerwowej ruchowej utworzonej przez dwa neurony. Ciała komórek nerwowych pierwszego neuronu znajdują się w odpowiednich ośrodkach ruchowych kory mózgu, natomiast ciała komórek nerwowych drugiego neuronu są położone w jądrach nerwów czaszkowych lub jądrach ruchowych nerwów rdzeniowych. Efektorem są mięśnie szkieletowe.

Elementem łączącym mięśnie z nerwami jest tzw. synapsa nerwowo-mięśniowa. Jej zadaniem jest przekazanie sygnału pochodzącego z kory mózgu do wnętrza komórki mięśniowej. Błona komórki mięśniowej ulega natępnie depolaryzacji, co skutkuje uwolnieniem jonów Ca2+ z siateczki śródplazmatycznej. Jony te wiążą się z białkiem troponiną i zmniejszają jej powinowactwo do aktyny. Aktyna pozbawiona hamującego wpływu troponiny zbliża się do miozyny, aktywując jej właściwości enzymatyczne. Aktywna miozyna rozkłada ATP do ADP i fosforanów. Dodatkowo w trakcie hydrolizy ATP miozyna zmienia swoje położenie względem aktyny, co umożliwia wsunięcie cienkich nitek aktyny pomiędzy grube nitki miozyny. W efekcie następuje skrócenie długości mięśnia – skurcz.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij