×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trombocyty - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - trombocyty
Znajdź lekarza Hematologia
Kardiologia
Diagnostyka laboratoryjna
Angiologia
Encyklopedia leków Hematologia
Kardiologia
Diagnostyka laboratoryjna
Angiologia

Trombocyty inaczej płytki krwi – pozbawione jądra komórki o średnicy około 2-4 μm, będące najmniejszymi elementami morfotycznymi krwi. Są wytwarzane w szpiku kostnym przez megakariocyty.

Ich głównym zadaniem jest udział w procesie krzepnięcia krwi. Zawierają ziarnistości, z których uwalniane są czynniki odpowiedzialne za procesy inicjacji krzepnięcia krwi, fibrynolizy i skurczu naczyń krwionośnych. W przypadku uszkodzenia tkanki, rozpoczyna się szereg reakcji chemicznych, w wyniku, których fibrynogen zostaje przekształcony w cząsteczki fibryny. Fibryna zlepia się, tworząc siateczkę zasklepiającą ranę. W siatce tej niczym w sieci zatrzymują się erytrocyty i trombocyty – efektem jest uformowanie skrzepu i zatrzymanie krwawienia.

Warunkiem prawidłowego przebiegu tego procesu jest zachowanie właściwej liczby trombocytów, ich sprawności ruchowej oraz prawidłowości w procesie wytwarzania i uwalniania czynników krzepnięcia. Norma płytek krwi dla dorosłego człowieka wynosi 150-450 tys./mm³ krwi. Niedobór płytek krwi nazywamy trombocytopenią, a ich nadmiar trombocytozą.