×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aorta - objawy, leczenie i badania

Aorta (tętnica główna) – największe naczynie w organizmie człowieka. Jej gałęzie doprowadzają krew do wszystkich tkanek.Dzieli się na aortę piersiową, w której skład wchodzi aorta wstępująca, łuk aorty, aorta zstępująca oraz aortę brzuszną. Aorta nie tylko rozdziela krew na inne duże naczynia, ale także dzięki sprężystej ścianie spełnia rolę narządu regulującego ciśnienie tętnicze krwi. Rozciągnięcie ścian aorty w trakcie wytłoczenia krwi z lewej komory serca pozwala zmagazynować część pracy mięśnia sercowego i oddać ją w czasie rozkurczu pobudzając tym samym przepływ krwi.

Wychodzi z lewej komory serca, na ich granicy znajduje się zastawka półksiężycowata. Dalej wstępuje w śródpiersiu ku górze i nieco w prawo na 5 do 7 cm, ponad korzeniem płuca lewego zatacza łuk ku tyłowi i w lewo i wchodzi do śródpiersia tylnego na lewą stronę kręgosłupa.

Po dojściu do kręgosłupa (na wysokości Th3-Th4) zstępuje pionowo w dół przesuwając się z lewej powierzchni kręgosłupa na jego powierzchnię przednią, a po przejściu przez rozwór aorty w przeponie wchodzi do przestrzeni zaotrzewnowej brzucha, gdzie oddaje tętnice biodrowe wspólne: lewą i prawą. Bezpośrednim przedłużeniem aorty jest tętnica krzyżowa pośrodkowa.