×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pęcherz moczowy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - pęcherz moczowy
Znajdź lekarza Urologia
Nefrologia
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Urologia
Nefrologia
Choroby wewnętrzne

Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) – jest to pojedynczy narząd, w którym zbierany jest mocz. Położony jest w miednicy mniejszej za spojeniem łonowym.

Pęcherz moczowy składa się ze: szczytu, trzonu, dna pęcherza. Jeżeli pęcherz jest wypełniony, to wyróżniamy dodatkowo jego ścianę przednią, tylną i ściany boczne. Jeśli pęcherz jest pusty, to mówimy jedynie o jego ścianie górnej. Pojemność pęcherza moczowego w warunkach fizjologicznych wynosi od 300 do 700 ml.

Część górna pęcherza pokryta jest otrzewną, która przechodzi u mężczyzny z pęcherza na odbytnicę tworząc zagłębienie odbytniczo-pęcherzowe, a u kobiety z pęcherza na macicę tworząc zagłębienie pęcherzowo-maciczne.

Ściana pęcherza moczowego jest trójwarstwowa. Warstwę zewnętrzną tworzy łącznotkankowa błona zewnętrzna. Warstwa środkowa utworzona jest z mięśniówki gładkiej, natomiast warstwa wewnętrzna zbudowana jest z błony śluzowej wyścielonej nabłonkiem przejściowym. Błona śluzowa posiada liczne fałdy, z wyjątkiem trójkąta pęcherza gdzie jest gładka.