×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nerki - objawy, leczenie i badania

Nerki (łac. renes) - jest to parzysty narząd o kształcie zbliżonym do ziarna fasoli, leżący na tylnej ścianie jamy brzusznej. Prawa nerka położona jest nieco niżej względem lewej nerki. Jedni uważają, że jest to spowodowane położeniem wątroby po stronie prawej natomiast inni tłumaczą to tym, że lewa nerka rośnie silniej niż prawa.

W nerce możemy wyróżnić koniec górny i dolny oraz powierzchnie: przednią i tylną, które połączone są poprzez brzegi: boczny i przyśrodkowy. W obrębie brzegu przyśrodkowego wyróżniamy wnękę nerki, która prowadzi do zatoki nerkowej. Przez wnękę do narządu wchodzi tętnica nerkowa, a wychodzi żyła nerkowa i moczowód.

Od zewnątrz nerki pokryte są tzw. torebką włóknistą, czyli błoną łącznotkankową zrośniętą z jej powierzchnią. Torebkę włóknistą z kolei otacza torebka tłuszczowa. W nerce wyróżnić możemy korę nerki i rdzeń nerki. W rdzeniu znajduje się od 10 do 20 piramid nerkowych skierowanych podstawą w kierunku torebki, natomiast ich wierzchołki kończą się w brodawkach nerkowych. Kora tworzy obwodową część narządu, a także wnika między piramidy tworząc słupy nerkowe.Funkcje nerek:
1. usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii.
2. resorpcja składników niezbędnych dla organizmu.
3. wpływ na objętość płynów ustrojowych.
4. wpływ na ciśnienie krwi poprzez układ RAA (układ renina-angiotensyna-aldosteron).
5. wpływ na tworzenie czerwonych krwinek poprzez wydzielanie erytropoetyny.
6. wpływ na równowagę kwasowo-zasadową.
7. wpływ na układ kostny poprzez wytwarzanie witaminy D3.