×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gardło - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - gardło
Znajdź lekarza Otolaryngologia
Logopedia
Encyklopedia leków Otolaryngologia
Logopedia

Gardło (łac. pharynx) - nieparzysty narząd, który jest miejscem skrzyżowania drogi oddechowej z pokarmową. Jego średnia długość wynosi około 13cm. Gardło dzielimy na trzy części: część nosową, ustną i krtaniową. Ściana gardła składa się z kilku warstw: błony śluzowej, błony włóknistej, błony mięśniowej oraz błony zewnętrznej. W ścianie znajdują się ujścia trąbek słuchowych, które zapewniają wyrównanie ciśnienia panującego po obu stronach błony bębenkowej (ucho środkowe).

Błona śluzowa części nosowej pokryta jest nabłonkiem migawkowym wielorzędowym, natomiast w pozostałych dwóch częściach jest to nabłonek wielowarstwowy płaski. Mięśniówka gardła składa się z trzech par mięśni zwieraczy gardła, których włókna przebiegają okrężnie oraz dwóch par mięśni dźwigaczy o przebiegu podłużnym włókien. Mięśnie gardła, wraz z mięśniami języka i podniebienia, biorą udział w przełykaniu. Ponadto w gardle znajduje się tzw. pierścień chłonny gardłowy składający się z migdałków: podniebiennego, językowego, gardłowego i trąbkowego. Migdałki biorą udział w reakcjach odpornościowych organizmu, chroniąc go przed zakażeniem.

Gardło jest unaczynione przez tętnicę gardłową wstępującą, natomiast unerwienie zapewnia splot gardłowy utworzony przez włókna IX i X nerwu czaszkowego oraz włókna współczulne.