×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wzrost kości - objawy, leczenie i badania

Wzrost kości - okres wzrostu szkieletu kostnego trwa do 25 roku życia i charakteryzuje się stałym przyrostem masy kostnej. Przyrost tkanki kostnej jest stymulowany hormonalnie poprzez; hormon wzrostu, żeńskie i męskie hormony płciowe (estrogeny, testosteron), hormony tarczycy i kalcytoninę.
Sposób wzrastania kości uzależniony jest od typu kości.

Wzrost kości kończyn na długość odbywa się poprzez rozplem komórek chrzęstnych znajdujących się w okolicy chrząstki nasadowej (struktura położona między trzonem kości a jej nasadą). Namnażające się komórki przechodzą szereg przemian w wyniku których powstaje tkanka kostna. W momencie zakończenia procesu wzrastania kości na długość chrząstka nasadowa ulega przekształceniu w kość. Na tempo wzrostu kości mają wpływ różne czynniki; dziedziczne, hormonalne, odżywcze oraz mechaniczne.

Wzrost kości odbywający się na grubość następuje poprzez odkładanie się kolejnych warstw kości od okostnej oraz poprzez przebudowę wewnętrznej struktury kostnej.

Kości płaskie np. kości czaszki wzrastają inaczej niż kości długie. Do powiększenia kości dochodzi w wyniku promienistego odkładania komórek kościotwórczych (osteoblastów) na powierzchni kości.