×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pelviskopia - objawy, leczenie i badania

Pelviskopia - jest to badanie umożliwiające ocenę narządów miednicy mniejszej i wykrycie ewentualnych zmian chorobowych w ich obrębie. Jeśli badanie wykaże obecność nieprawidłowości, można od razu usunąć ewentualne niepokojące zmiany.

Badanie to stosuje się w przypadku podejrzenia endometriozy, ciąży ektopowej, stosuje się ją w diagnostyce niepłodności, przy podejrzeniu zespołu policystycznych jajników, lub krwawienia do jamy brzusznej.
Badanie polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej przyrządu optycznego (laparoskopu), umożliwiającego oglądanie narządów miednicy mniejszej. Laparskop jest to sztywna metalowa tuleja(rurka), wewnątrz której znajdują się układ optyczny, umożliwiający oglądanie narządów jamy brzusznej w powiększeniu - obraz z laparoskopu przekazywany jest na monitor i źródło światła.

Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Po znieczuleniu pacjentki i umyciu pola operacyjnego (brzucha) lekarz wykonuje niewielkie (ok. 5 mm) nacięcie w powłokach brzucha pacjentki i wkłuwa przez nie grubą igłę przez którą wpompowuje się do jamy brzusznej dwutlenek węgla (tworzy się odmę), aby unieść powłoki i rozepchnąć jelita. Zabieg ten umożliwia oglądanie narządów miednicy mniejszej. W normalnych warunkach narządy te ściśle przylegają do siebie, a pętle jelit wciskają się między inne narządy a powłoki brzuszne. Z tego powodu oglądanie tych narządów bez utworzenia odmy mogłoby skończyć się uszkodzeniem jelit lub innych organów. Po uzyskaniu odmy igłę wyjmuje się i na jej miejsce wkłuwa laparoskop i przystępuje się do oceny narządów.
W przypadku, gdy stwierdzi się jakąś zmianę, którą należy usunąć wykonuje się kolejne dwa niewielkie nacięcia, a następnie wprowadza przez nie ostro zakończone rurki nazywane troakarami, stanowiące swego rodzaju tunele dla wprowadzanych kolejnych narzędzi. Dzięki różnorodnym narzędziom operator ma możliwość zarówno przecinania, jak i zszywania tkanek, tak jak w przypadku tradycyjnych zabiegów chirurgicznych.
Po obejrzeniu jamy otrzewnej wysuwa się laparoskop, wypuszcza się gaz i zaszywa powłoki brzuszne.