×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kręgosłup - objawy, leczenie i badania

Kręgosłup (łac. columna vertebralis) - ruchomy słup kostny stanowiący podstawowe rusztowanie dla całego układu kostnego.Wygięty jest w kształcie dwóch połączonych liter S, przy czym wygięcia: szyjne i lędźwiowe są zwrócone wypukłością do przodu tzw. lordoza (lordosis cervicalis et lumbalis), a wygięcia: piersiowe i krzyżowe – wypukłością do tyłu czyli kifozy (kyphosis thoracia et sacralis). Wygięcia zwiększają właściwości amortyzacyjne.

Jest zbudowany z 31 do 33 kręgów. Wyróżnia się w nim kilka odcinków: odcinek szyjny utworzony z 7 kręgów szyjnych (vertebrae cervicales), odcinek piersiowy z 12 kręgów piersiowych (vertebrae thoracicae), odcinek lędźwiowy z 5 kręgów lędźwiowych (vertebrae lumbales), odcinek krzyżowy składający się ze zrośniętych ze sobą 5 kręgów krzyżowych (vertebrae sacrales) oraz odcinek ogonowy (szczątkowy) zbudowany od 1 do 3 kręgów guzicznych (vertebrae cocygeae). Kręgi krzyżowe i kręgi guziczne zrastają się (kręgi rzekome) w nieparzyste kości: kość krzyżową (łac. os sacrum) i kość guziczną (os coccygis).

Kręgosłup pełni funkcję podporową, krwiotwórczą, osłaniającą, amortyzującą, jest miejscem przyczepu dla mięśni, zapewnia ruchomość głowy, szyi i tułowia.