×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ontogeneza, rozwój osobniczy - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - ontogeneza, rozwój osobniczy
Znajdź lekarza Pediatria
Encyklopedia leków Pediatria

Ontogeneza, rozwój osobniczy - ontogenezą nazywamy szereg procesów morfologicznych, fizjologicznych i psychologicznych trwających od zapłodnienia do śmierci kształtujących organizm i osobowość człowieka.Wyróżniamy dwa okresy rozwoju osobniczego:
- okres prenatalny inaczej wewnątrzłonowy, śródmaciczny; jest to okres trwający od zapłodnienia komórki jajowej do urodzenia noworodka. Prawidłowo trwa od 38 do 42 tygodni. Dzieli się na dwie fazy; zarodkową (do 8 tygodnia życia) i płodową (od 9 tygodnia do porodu).
- okres postnatalny zwany również pozamacicznym. Został podzielony na podokresy; noworodkowy (od porodu do 28 dnia życia), niemowlęcy (do 1 rok życia), wczesnego dzieciństwa (od 2 do 3 roku życia), przedszkolny (od 4 do 6 roku życia), szkolny (od 7 do 15 roku życia) w skład którego wchodzi okres dojrzewania płciowego trwający od 10/12 do 15/16 roku życia, młodzieńczy (16-20 roku życia), dojrzałości (od 20/25 do 40/50 rok życia) i starzenia się zaczynający się zazwyczaj po 50 roku życia.