×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Prolaktyna, laktotropina, hormon laktogenny - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - prolaktyna, laktotropina, hormon laktogenny
Znajdź lekarza Ginekologia i położnictwo
Encyklopedia leków Ginekologia i położnictwo

Prolaktyna, laktotropina, hormon laktogenny, (PRL) - hormon peptydowy. Pobudza wzrost piersi w czasie ciąży, wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę. Prolaktyna wytwarzana jest głównie w przysadce mózgowej, której wydzielanie kontrolowane jest przez podwzgórze.

U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie.Ciekawostka:
Karmienie piersią wywołuje zwiększone wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej matki, które po karmieniu stopniowo opada. Jeżeli czasowe odstępy między karmieniami są krótkie oraz ich ilość jest w ciągu doby odpowiednio duża stężenie prolaktyny we krwi kobiety utrzymuje się na poziomie, który uniemożliwia owulację. A więc to, czy kobieta, która karmi zajdzie w ciążę, czy nie, zależy od tego, ile czasu trwa jedno karmienie oraz od tego, jak często kobieta karmi dziecko. Im dłużej trwa karmienie i im częściej się karmi, tym szansa na zajście w ciążę jest mniejsza.