Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Więzadła

Więzadła (łac. ligamenta) - są to pasma tkanki łącznej włóknistej zwartej, które:


1. wzmacniają połączenia stawowe; w grupie tej można wyróżnić więzadła zewnątrz stawowe (zewnątrztorebkowe), niekiedy wyraźnie oddzielające się, a niekiedy trudne do oddzielenia od torebki stawowej oraz więzadła wewnątrzstawowe (wewnątrztorebkowe), przebiegające w jamie stawu, np. więzadła krzyżowe w jamie stawu kolanowego; mogą one wpływać na kierunek ruchu w stawie, ograniczać zbyt znaczne wychylenia oraz przeciwdziałać nadmiernemu oddalaniu się od siebie części kości tworzących staw;

2. ograniczają przestrzenie lub otwory.
Liczba więzadeł jest dosyć duża, niektóre są bardzo mocne, jak np. więzadło biodrowo-udowe. Niekiedy występują więzadła z przewagą włókien elastycznych, jak np. więzadła żółte pomiędzy łukami kręgów.

Sepsa i wstrząs septyczny - przyczyny, objawy, leczenie