×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ośrodki korowe i nerwowe - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - ośrodki korowe i nerwowe
Znajdź lekarza Neurologia
Encyklopedia leków Neurologia

Ośrodki korowe – poszczególne okolice kory mózgu związane z określonymi funkcjami organizmu. Wyróżniamy ośrodki czuciowe, ruchowe i kojarzeniowe.

Ośrodek nerwowy – skupienie neuronów w OUN, który zawiaduje określoną funkcją w organizmie.

Ośrodek czucia – leży w korze mózgowej w płacie ciemieniowym. Rozpoznaje zmiany temperatury, umożliwia czucie dotyku, bólu, umiejscowienie wrażeń czuciowych.

Ośrodek koordynacji ruchowej – struktura umiejscowiona w rdzeniu przedłużonym, zawiaduje postawa ciała i utrzymaniem równowagi.Ośrodek wzrokowy – znajduje się w płacie potylicznym mózgu, zawiaduje zmysłem wzroku.

Ośrodek słuchu – znajduje się w korze mózgowej w płatach skroniowych. Zawiaduje odbieraniem i identyfikacją wrażeń słuchowych.

Ośrodek mowy – w korze mózgowej znajdują się 4 ośrodki zawiadujące mową:

- ośrodek ruchowy mowy Broca umożliwiający artykulację dźwięków w postaci słów,
- ośrodek ruchów pisarskich reki – koordynujący skurcze mięśni podczas pisania,
- ośrodek słuchowy mowy, który umożliwia rozróżnianie słyszanych słów,
- ośrodek wzrokowy mowy – pozwalający na rozpoznawanie znaków pisarskich.

Ośrodki te kontrolowane są przez nadrzędny ośrodek mowy znajdujący się w dominującej półkuli mózgowej w okolicy kojarzeniowej potyliczno-skroniowo-ciemieniowej.Ośrodek pokarmowy – obejmuje dwa przeciwstawne ośrodki, które znajdują się w podwzgórzu – głodu i sytości. Neurony wchodzące w skład tych ośrodków są wrażliwe na zawartość glukozy i aminokwasów we krwi.

Ośrodek pragnienia – neurony tworzące go znajdują się w podwzgórzu. Ośrodek wyzwala przymus poszukiwania i picia wody. Bodźcem stymulującym ten ośrodek jest wzrost temperatury krwi lub wzrost ciśnienia osmotycznego krwi.

Ośrodek agresji i ucieczki – znajduje się w podwzgórzu. Tworzą go skupienia neuronów wyzwalające silne reakcje somatyczne związane z mechanizmem konsumowania – reprezentowanym przez ośrodek agresji oraz mechanizmem unikania
– reprezentowanym przez ośrodek ucieczki.
Ośrodek rozrodczy – kieruje aktywnością somatyczną organizmu do zachowania gatunku, wyróżniamy ośrodki: męski i żeński, znajdujące się w podwzgórzu.

Ośrodek rozrodczy męski – zawiaduje popędem płciowym wyzwalanym pod wpływem męskich hormonów krążących we krwi.

Ośrodek rozrodczy żeński – wyzwala popęd płciowy w kierunku płci męskiej pod wpływem hormonów krążących we krwi.