×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Włókno nerwowe, rodzaje włókien nerwowych - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - włókno nerwowe, rodzaje włókien nerwowych
Znajdź lekarza Neurologia
Encyklopedia leków Neurologia

Włókno nerwowe (łac. neurofibra) – wiązka wypustek nerwowych odchodzących od ciała komórek nerwowych. Włókna nerwowe mogą być otoczone osłonką/osłonkami lub mogą być nagie. Dzielimy je na takie, które przewodzą impulsy z obwodu do ośrodków – włókna dośrodkowe (aferentne) i z ośrodków na obwód – odśrodkowe (eferentne).Rodzaje włókien nerwowych:
1. Grupa Cs obejmuje włókna nerwowe współczulne, zazwojowe. Pozbawione są osłonki mielinowej. Za ich pomocą impulsy są przewodzone z prędkością od 0,7 do 2,3 m/s.

2. Grupa C d.r. to włókna bez osłonki mielinowej, które dochodzą do rdzenia kręgowego za pomocą korzeni grzbietowych. Odpowiadają za przewodzenie(0,5 – 2,0 m/s) informacji dotyczących bólu, temperatury, ucisku. Są także elementem łuków odruchowych.

3. Grupa B (3 – 15 m/s) zawierająca włókna nerwowe przedzwojowe współczulne i przywspółczulne, wyposażone w osłonkę mielinową.

4. Grupa A (12 – 120 m/s) w której skład wchodzą włókna nerwowe otoczone osłonką mielinową przewodzące impulsację dośrodkowo oraz odśrodkowo. Odpowiadają za przekazywanie sygnałów do kurczących się mięśni, a także z receptorów zimna, dotyku, bólu i czucia głębokiego do ośrodkowego układu nerwowego.