×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sutek - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - sutek
Znajdź lekarza Ginekologia i położnictwo
Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Ginekologia i położnictwo
Dermatologia i wenerologia

Sutek (łac. mamma), nazywany też gruczołem mlekowym lub sutkowym - jest największym gruczołem skórnym człowieka. Rozwija się u osobników płci żeńskiej w okresie pokwitania.Sutek jest wyniosłością w kształcie półkuli lub stożka, zazwyczaj jest umiejscowiony na wysokości od III do VII żebra. Sutek składa się z tkanki gruczołowej – ciała sutka i otaczającego je ciała tłuszczowego. Nieco poniżej środka każdego z sutków, na jego szczycie znajduje się ciemniej zabarwiona, stożkowata wyniosłość – brodawka sutkowa.

Na powierzchni brodawek sutkowych znajdują się ujścia przewodów mlekowych oraz liczne gruczoły łojowe, natomiast w obrębie otoczki sutkowej występują liczne mniejsze gruczoły łojowe i gruczoły potowe, przez co ich powierzchnia jest nieregularna i pofałdowana. W brodawce przebiegają okrężne i spiralne włókna mięśniowe gładkie, które przy skurczu powodują erekcję brodawki.

Położenie, kształt i wielkość sutków cechują się dużą zmiennością osobniczą. Wielkość sutków podlega również zmianom w okresie cyklu miesiączkowego, ciąży i laktacji.