Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Nadwzroczność, dalekowzroczność

Znajdź lekarza Okulistyka
Pediatria
Encyklopedia leków Okulistyka
Pediatria

Nadwzroczność (łac. hipermetropia) – wada refrakcyjna wzroku, w wyniku której utrudnione jest ostre widzenie przedmiotów położonych blisko. Promienie świetlne wpadające do oka są słabiej załamywane przez układ optyczny i skupiają się za siatkówką. Obraz tworzący się na siatkówce dla przedmiotów oglądanych z bliskiej odległości jest nieostry.

Główną przyczyną jest mały wymiar przednio-tylny gałki ocznej. Nadwzroczność narasta z wiekiem wskutek postępującego osłabienia aparatu nastawczego oka, w wyniku zmniejszenia sprawności mięśnia rzęskowego i elastyczności soczewki. Korekcja tej wady wymaga zastosowania soczewek skupiających (plusowych). Brak wyrównania może u młodych osób prowadzić do powstania tzw. zeza akomodacyjnego.

Nadwzroczność jest zjawiskiem fizjologicznym u małych dzieci i niemowląt z powodu krótkiej gałki ocznej. Wraz z wiekiem wada ulega zmniejszeniu, ponieważ gałka oczna do 13 roku życia zwiększa swoją wielkość.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi