×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Włos - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - włos
Znajdź lekarza Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Dermatologia i wenerologia

Włos - nitkowaty twór pochodzenia naskórkowego, występujący u ssaków na powierzchni skóry.Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, stopy, czerwieni wargowej i powierzchni zgięć stawów. Włosy wyrastają z zagłębień skóry tworzących kanał, zwany mieszkiem. Do tego kanału uchodzą przewody gruczołów łojowych. Włosy u człowieka zachowały się głównie na głowie, w okolicach pachowych, na rękach i nogach oraz miejscach intymnych. Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów. Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych. Włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych.

Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna; w korze włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje kolor naszym włosom, oraz tłuszcze i związki mineralne. Wyróżnia się włosy długie (włosy głowy, pach, brody, wąsów i łonowe), szczotkowe (brwi i rzęs) i meszek włosowy. Włosy pełnią ważne funkcje. Osłaniają przed czynnikami świetlnymi, mechanicznymi i chemicznymi, działają jako narząd dotyku.

Włoski znajdujące się w przewodzie słuchowym i w przedsionku nosowym zatrzymują zanieczyszczenia. Włosy głowy chronią skórę i mózg przed przegrzaniem oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Włosy dołów pachowych i narządów płciowych zabezpieczają przed bezpośrednim stykaniem i ocieraniem się dwóch powierzchni skóry.