dermatologia - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 23

Artykuły o: dermatologia

Encyklopedia zdrowia (21)

Dermatologia - dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory czy rumień guzowaty).
Gruczoły potowe apokrynowe - specyficzne gruczoły, występujące w szczególnych okolicach ciała, aktywują się w okresie dojrzewania płciowego. Wydzielają bezwonny pot.
Gruczoły potowe ekrynowe występujące na całej powierzchni skóry, funkcja ich polega na usuwaniu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii, ponadto w termoregulacji poprzez wytwarzaniu potu.
Korzeń paznokcia to miejsce wzrostu paznokcia. Jest częścią paznokcia leżąca najbliżej skóry, przy samej jego podstawie poniżej płytki i wału paznokcia.
Laser helowo-neonowy (He-Ne) - biostymulacja
Linie papilarne - charakterystyczny układ bruzd na skórze opuszek palców rąk, stóp i warg.
Łój – produkt gruczołów łojowych, zawiera tłuszcze proste, estry, aldehydy, cholesterol, kwasy tłuszczowe. Łój wraz z potem tworzy emulsję, która chroni skórę przed wysychaniem, rozwojem grzybów i bakterii.
Melanina – pigment występujący głównie w skórze właściwiej i naskórku, a także w tęczówce nadając jej charakterystyczny kolor.
Melanocyty - są to komórki mające zdolność produkcji barwnika - melaniny. Melanocyty posiadają charakterystyczne wypustki, w których znajdują się ciałka zawierające pigment - melanosomy.
Naskórek (łac. epidermis) - najbardziej zewnętrzna warstwa, pełniąca funkcję ochronna i rozrodczą skóry.
Obłączek (lunula) - białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej, widoczny nie na każdym palcu, przez który można zobaczyć leżącą poniżej macierz paznokcia.
Opalenizna – to ściemnienie barwy skóry w wyniku fizjologicznej reakcji, która zachodzi podczas wystawienia ciała na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego.
Paznokcie są wytworem naskórka, pokrywają one powierzchnię grzbietową części dalszych paliczków palców rąk i stóp.
Płytka paznokcia to twarda blaszka, potocznie nazywana paznokciem.
Rogowacenie to proces intensywnej produkcji komórek najniższej warstwy naskórka, które po około 35-40 dniach docierają na powierzchnię, tworząc warstwę wierzchnią naskórka, w postaci płaskich, zrogowaciałych płytek, które następnie obumierają i zostają złuszczone.
Skóra właściwa (łac. cutis vera) – najgrubsza (1-3 mm) środkowa warstwa skóry, zbudowana z włókien tkanki łącznej, które swoją sprężystością i rozciągliwością zapewniają skórze odporność na ucisk i rozciąganie. Zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy i gruczoły, np. potowe . Jest to warstwa odżywcza i wspierająca.
Tkanka podskórna (łac. hypodermis, tela subcutanea)- jest elastyczna i odporna na urazy, łączy skórę z kośćmi, mięśniami itp., znajdują się w niej skupienia komórek tłuszczowych, tworzące podściółkę tłuszczową.
Wał paznokcia znany też jako obrąbek paznokcia jest to skóra okalająca płytkę paznokciową.
Włosy normalne są najlepszym rodzajem włosów, wymagające najmniejszego wkład w ich pielęgnację.
Włosy suche charakteryzuje ich sztywność, łamliwość i często pojawiające się rozdwojenia na końcówkach. Są one pozbawione otoczki tłuszczowej, chroniącej rdzeń włosa przed nadmiernym przesuszeniem. Ponadto są wrażliwe na czynniki zewnętrzne takie jak: promienie słoneczne, wysoka i niska temperatura czy chlorowana woda.
Włosy tłuste - ich przetłuszczanie jest spowodowane przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych skóry głowy przez co tracą swój blask, puszystość czy świeżość.

Leki (36)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie