ciśnienie krwi - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 16

Artykuły o: ciśnienie krwi

Encyklopedia zdrowia (12)

Adrenalina (epinefryna) jest hormonem i neuroprzekaźnikiem wytwarzanym przez komórki rdzenia nadnerczy, tkankę chromochłonną ciałek przyzwojowych oraz przez zakończenia nerwowe układu współczulnego.
Albuminy – białka proste będące głównymi białkami występującymi w osoczu krwi – stanowią około 60% wszystkich zawartych w nim białek.
Aldosteron jest mineralokortykoidem wytwarzanym przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy.
Ciśnienie tętnicze - hydrostatyczne wywierane przez krew na ściany tętnic.
Skurcz i rozkurcz przedsionków i komór powtarza się cyklicznie. W spoczynku około 72 na minutę. Jeden cykl trwa około 0,8 s.
Filtracja (przesączanie kłębuszkowe) – zachodzi w ciałkach nerkowych dzięki przewadze ciśnienia hydrostatycznego panującego w naczyniach włosowatych kłębuszka, a sumie ciśnień przeciwstawiających się filtracji.
Katecholaminy to inaczej aminy biogenne. Należą do nich: adrenalina, noradrenalina i dopamina.
nazywane hipotonią to obniżenie ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg i ciśnienia rozkurczowego poniżej 60 mmHg.
O omdleniu sytuacyjnym mówimy gdy dochodzi do niego w pewnych określonych sytuacjach, jak na przykład w trakcie oddawania moczu, defekacji czy kaszlu.
Ośrodkowe ciśnienie żylne (OCŻ) - ciśnienie krwi, jakie panuje w dużych naczyniach żylnych – w żyle głównej górnej i żyle głównej dolnej.
Układ renina – angiotensyna – system uczestniczący w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Wazopresyna (hormon antydiuretyczny, ADH) jest hormonem wytwarzanym przez podwzgórze a magazynowanym i wydzielanym do krwi przez tylny płat przysadki mózgowej.

Leki (196)

Zioła (1)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie