bakterie - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 20

Artykuły o: bakterie

Encyklopedia zdrowia (17)

Postępowania mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, ranach.
Biegunka podróżnych – zespół objawów w przebiegu ostrego epizodu zakażenia przewodu pokarmowego. Zwykle definiowana jako wydalenie trzech lub więcej nieuformowanych stolców w przeciągu 24 godzin, początek dolegliwości ma miejsce podczas podróży za granicę (zwykle do kraju o niższym standardzie sanitarno-higienicznym)
Jest chorobą wywoływaną przez bakterie Borrelia przenoszone przez kleszcze. Bakteria może rozwijać się prawie we wszystkich narządach naszego organizmu.
(gorączka falista, gorączka śródziemnomorska, gorączka mleka koziego) jest to choroba odzwierzęca, o dość złożonym obrazie klinicznym, wywoływana jest przez pałeczkę Brucella.
Postępowanie mające na celu usunięcie drobnoustrojów w materiale, na powierzchni przedmiotów lub w ich wnętrzu, tak by nie stanowiły źródła zakażenia.
Dżuma jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie.
Jaglica jest ostrym, bliznowaciejącym zapaleniem rogówki i spojówki.
Jałowość, inaczej sterylność oznacza brak zdolnych do życia drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych oraz przetrwalnikowych w danym materiale
Krztusiec (koklusz) jest to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, przebiegająca z charakterystycznym, napadowym kaszlem i dusznością.
Reakcja układu immunologicznego przeciwko obcym organizmom.
Odpowiedź układu immunologicznego, w której udział biorą głównie limfocyty T.
Nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, w którego przebiegu występują przynajmniej dwa z poniższych objawów: niedrożność nosa, wydzielina z nosa, kichanie lub świąd.
Przewlekły nieżyt nosa najczęściej jest wynikiem powtarzających się ostrych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych nosa.
Sterylizacja - wyjałowienie
O zapaleniu krtani mówimy, gdy proces zapalny obejmuje błonę śluzową krtani. Wyróżnia się kilka typów ostrych zapaleń krtani.
Zapalenie gardła jest ostrym stanem zapalnym obejmującym głównie błonę śluzową gardła.
O zapaleniu opon mózgowo - rdzeniowych mówimy, gdy stan zapalny obejmuje oponę pajęczynówkową, płyn mózgowo - rdzeniowy, oraz oponę miękką, pokrywającą mózgowie.

Leki (164)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie