żyła - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 3

Artykuły o: żyła

Encyklopedia zdrowia (16)

Skurcz i rozkurcz przedsionków i komór powtarza się cyklicznie. W spoczynku około 72 na minutę. Jeden cykl trwa około 0,8 s.
Mały obieg krwi (płucny) – odpowiada za pozbycie się wyprodukowanego w tkankach i zgromadzonego we krwi CO2 (dwutlenku węgla) oraz jej ponowne natlenowanie.
Pępowina – sznur długości około 60 centymetrów, łączący płód z łożyskiem.
stanowi zamknięty system naczyń krwionośnych w którym nieustannie krąży krew dzięki nieustannej pracy serca.
Wrota wątroby - wnęka na powierzchni trzewnej (dolnej) wątroby przez którą wchodzą do niej dwa naczynia krwionośne: tętnica wątrobowa i żyła wrotna oraz nerwy, a wychodzą naczynia limfatyczne i przewody żółciowe, którymi płynie do pęcherzyka żółciowego, produkowana w wątrobie żółć.
Zakrzepica żył głębokich najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Powstaje w wyniku zaburzeń zakrzepowych w układzie żylnym.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jest to choroba spowodowana zapaleniem i powstawaniem niewielkich zakrzepów w powierzchownych, umiejscowionych nad podwięzią (elastyczna tkanka pokrywająca mięśnie), a tuż pod skórą żyłach, najczęściej w obrębie kończyn dolnych.
Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (zwana też chorobą Buergera) jest chorobą, w której dochodzi do stopniowego zwężania się, a później zarastania małych i średnich tętnic. Zmiany te są wynikiem toczącego się w ścianie tętnicy zapalenia o nieznanej etiologii, co powoduje powstanie zakrzepów w świetle naczyń. Choroba najczęściej dotyczy kończyn dolnych.
Żylaki są to poszerzenia żył powierzchownych. Najczęściej mają workowaty lub walcowaty kształt, a ich przebieg jest wężykowaty.
Żyła główna dolna – duże naczynie żylne zbierające krew z dolnej części ciała. Żyła główna dolna powstaje z połączenia żył biodrowych wspólnych.
Żyła główna górna - duże naczynie żylne zbierające krew z górnej części ciała. Powstaje z połączenia dwóch żył ramienno-głowowych na tylnej powierzchni chrząstki pierwszego prawego żebra.
Żyła wielka mózgu - jedno z naczyń żylnych odprowadzających krew żylną z obszaru unaczynienia mózgowia, zwane inaczej żyłą Galena.
Żyła wrotna jest naczyniem doprowadzającym krew do wątroby. Jej zasadniczą rolą jest dostarczanie wraz z krwią do wątroby substancji wchłoniętych w przewodzie pokarmowym.
Żyły – naczynia krwionośne prowadzące krew w kierunku serca bez względu na to czy jest to krew utlenowana czy nieutlenowana.
Żyły nerkowe (łac. venae renales) – naczynia odprowadzające krew z nerek do żyły głównej dolnej.
Żyły wątrobowe – naczynia odprowadzające krew z wątroby położone w całości w miąższu narządu.

Leki (12)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie