tkanka łączna - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 4

Artykuły o: tkanka łączna

Encyklopedia zdrowia (16)

Chondroblasty (komórki chrząstkotwórcze) - powstają z nich chondrocyty, ich rolą jest tworzenie substancji międzykomórkowej tkanki chrzęstnej.
Chondrocyty - są podstawowymi komórkami tkanki chrzęstnej, produkują składniki macierzy oraz enzymy niszczące zarówno składniki macierzy jak i włókna.
Chondroklasty – komórki rozpuszczające tkankę chrzęstną, między innymi biorą udział w procesach naprawczych chrząstki.
Chondryna – istota międzykomórkowa tkanki chrzęstnej.
Elastyna - jest białkiem strukturalnym budującym tkankę łączną. Odpowiada za sprężystość struktur w skład których wchodzi.
Kaletki maziowe - twory łącznotkankowe, anatomicznie podobne do torebek stawowych. Wytwarzają płyn maziowy nawilżający, który zmniejsza siłę tarcia przy przesuwaniu się mięśni lub ścięgien.
Kolagen - jest podstawowym białkiem tkanki łącznej. Znajduje się głównie w skórze, tkance kostnej i chrzęstnej. Tkankom w skład których wchodzi nadaje elastyczność i odporność na rozciąganie.
Są to leukocyty wypełnione sfagocytowanymi masami jądrowymi innych komórek.
Są to leukocyty wypełnione sfagocytowanymi masami jądrowymi innych komórek.
Nowotwory tkanek miękkich to bardzo zróżnicowana grupa nowotworów podzielona na podstawie rodzaju tkanki, z której wywodzi się guz.
Ochrzęstna – warstwa tkanki łącznej włóknistej zwartej, której wiązki włókien kolagenowych wielokrotnie krzyżują się ze sobą; otacza od zewnątrz chrząstkę.
Okostna jest to błona utworzona z tkanki łącznej włóknistej zwartej, bogato unaczyniona i unerwiona, która otacza od zewnątrz kość.
Przeciwciała przeciwjądrowe są autoimmunoglobulinami skierowanymi przeciwko elementom jądra komórkowego.
Tkanka kostna stanowi rodzaj tkanki łącznej, której substancja podstawowa wskutek odkładania się soli wapniowych (96% wapnia w organizmie) zapewnia tkance twardość oraz wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie.
Więzadła - pasma wytrzymałej tkanki łącznej, które zwykle łączą kości między sobą, wzmacniając ruchome połączenia między kośćmi. Mogą również łączyć kości poza stawami stabilizując układ kostny.
Więzadła - są to pasma tkanki łącznej włóknistej zwartej, które wzmacniają połączenia stawowe, a także ograniczają przestrzenie lub otwory.