ciąża - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 200

Artykuły o: ciąża

Encyklopedia zdrowia (28)

Bliźnięta dwujajowe - przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych.
Bliźnięta jednojajowe - powstają w wyniku zapłodnienie komórki jajowej przez jeden plemnik.
Błony płodowe (łac. membranae fetales) – są to błony otaczające płód. Błony płodowe dzielą się na: owodnie, omocznie, kosmówkę i pęcherzyk żółtkowy, są one połączone poprzez pępowinę z zarodkiem.
Choroba hemolityczna wynika z niezgodności antygenowej matki i płodu w zakresie układu grupowego krwi ABO i Rh.
Ciałko ciążowe - przeobrażone ciałko żółte. Powstaje po zapłodnieniu, jego zadaniem jest podtrzymywanie produkcji hormonów, które warunkują prawidłowy rozwój zarodka. W wyniku ich działania, u kobiety nie pojawia się krwawienie miesięczne.
Ciąża mnoga (wielopłodowa) – ciąża występująca w przypadku jednoczesnego rozwoju wewnątrz macicy więcej niż jednego zarodka. U człowieka, najczęstszym typem tego rodzaju ciąży jest ciąża dwupłodowa nazywana ciążą bliźniaczą.
Ciąża pozamaciczna - rozwój płodu poza jamą macicy. Z uwagi na niemożność prawidłowego rozwoju ciąży poza jamą macicy najczęściej kończy się poronieniem, często z zagrożeniem życia matki.
Ginekologia - dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem chorób kobiecego układu płciowego.
Gonadotropina łożyskowa (hCG) jest hormonem produkowanym przez zarodek od 8 dnia ciąży a następnie przez komórki łożyska.

Jod

Jod odgrywa rolę w wytwarzaniu hormonów tarczycy, trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które mają wpływ na sprawność całego organizmu.
Łożysko (łac. placenta) jest narządem, który powstaje podczas ciąży. Łączy zarodek z organizmem matki.
Mięśniaki macicy – najczęściej występujące nowotwory niezłośliwe macicy.
Niepłodność – niemożność zajścia w ciążę po 12-miesięcznym okresie regularnego współżycia bez stosowania metod antykoncepcyjnych.
Połóg - okres trwający z reguły sześć tygodni po porodzie, podczas którego dochodzi do cofania się zmian, które wystąpiły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu.
Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym głównie przez jajnik (ciałko żółte) i w mniejszej ilości przez nadnercza oraz podczas ciąży przez łożysko.
Progesteron - żeński hormon płciowy wytwarzany przez gonady, ciałko żółte i łożysko (tylko w czasie ciąży).
Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym głównie przez jajnik (ciałko żółte) i w mniejszej ilości przez nadnercza oraz podczas ciąży przez łożysko.
Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym głównie przez jajnik (ciałko żółte) i w mniejszej ilości przez nadnercza oraz podczas ciąży przez łożysko.
Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki i uwalnianym do krwi. Pobudza ona gruczoł piersiowy do produkcji mleka w ciąży i wywołuje laktację.
Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki i uwalnianym do krwi. Pobudza gruczoł piersiowy do produkcji mleka w ciąży i wywołuje laktację.
Reguła Hellina - określa częstość występowania ciąż mnogich, która przedstawia się mniej więcej następująco: - częstość ciąż bliźniaczych wynosi 1:85 porodów ~ 1,18% - ...
Rozwój płodowy - rozpoczyna się w 12 tygodniu ciąży, od tego momentu następuje intensywny wzrost płodu i wykształcenie się narządów ostatecznych.
Rozwój zarodkowy - rozpoczyna się w chwili zapłodnienia i trwa do 12 tygodnia ciąży, czyli do rozpoczęcia rozwoju płodowego
Siara - gęsty żółty płyn gromadzący się w piersiach jeszcze w czasie ciąży.
Test ciążowy z moczu (hCG) – ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) wytwarzana jest przez komórki trofoblastu już od 7 dnia po zapłodnieniu.
Toksoplazmoza – choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii.
Wody płodowe - płyny zawarte w błonach płodowych. Stanowiące optymalne środowisko dla płodu, utrzymują płód w odpowiednim otoczeniu i amortyzują jego uderzenia o ściany macicy.
Zapłodnienie – do zapłodnienia dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej i żywego plemnika.

Leki (175)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie